Karaciğer Yağlanması Nedir?

'Sindirim Sistemi' forumunda Dabatay tarafından 31 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  369
  Alınan Beğeniler:
  558
  Ödül Puanları:
  93
  Karaciğer hücrelerinin normalde az bir miktarda yağ bulunabilir ve durumun karaciğere hiçbir zararı yoktur. Fakat yağlanmanın normal değerlerden fazla olması karaciğerde fonksiyonel ve yapısal değişikliklerin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Yağlanma sonucunda karaciğer genişler ve organlarda baskı oluşur. Karaciğer yağlanmasının tedavisinde erken teşhis çok fazla önemlidir. Bu sağlık sorunu tedavi edilmezse ve karaciğer yağlanması ilerlerse siroz hastalığına hatta karaciğer yetmezliğine neden olur. Genel kültür bilgisi olarak toplumdaki her 4 kişiden birinde karaciğer yağlanması görünmektedir.

  karaciger-yaglanmasi.jpg

  Karaciğerde aşırı yağ birikmesi sonucunda iki durum meydana gelir. İlki, yağlanmanın sonucu karaciğerde iltihap meydana gelir ve tıp dilinde buna steatoheapatit denir. İkincisinde ise karaciğerde yalnızca yağlanma olması ve başka herhangi bir iltihaplanma olmaması durumu, karaciğer hücrelerinin harap olması yani nekroz. Nekroz ilerledikçe hastalık siroza doğru gider. Ayrıca steatohepatiteye bağlı olarak gelişen karaciğer sirozu zamanla karaciğer kanserine sebebiyet vermektedir.

  Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?
  Karaciğer yağlanmasının nedenleri alkole bağlı ve alkol dışa diğer nedenler olarak ikiye ayrılmaktadır.

  En çok bilinen nedenleri alkol tüketimi gelmektedir. Eğer teşhis edilmeyip hemen önlem alınmazsa kendini siroza çevirebilir. Ama alkol hemen bırakılıp vücut dinlendirildiği takdirde, karaciğer kendini düzeltip, meydana gelen yağlanmayı kısa sürede atlatacaktır. Ekmek, makarna, pasta gibi şekerli ve unlu besinler aşırı tüketildiği zaman karaciğer içinde fazla yağ birikimine neden olur. Karbonhidrat tüketiminin dışında diyabet hastalarının bu rahatsızlığa yakalanma olasılığı oldukça yüksektir. Obezite ve kolesterol sorunu olan insanlar da risk grubundadır.

  Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir?
  Karın bölgesinde sürekli ve şiddetli ağrı, karaciğer yağlanmasının en belirgin özelliğidir. İnsülin değerinin fazla yüksek çıkması da bu belirtiler arasındadır. Karaciğer yağlanmasının diğer belirtileri ise çoğu zaman iştahsızlıktır fakat bu durum genellikle hastalığın ileri seviyelere geldiği zaman oluşmaktadır.

  Karaciğer Yağlanmasından Korunma Yolları Nelerdir?
  Karaciğer yağlanmasından korunmak için öncelikli olarak karbonhidrat tüketimini azaltmak gerekir. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tüketilmesi karaciğer yağlanmasını önler. Spor yapmak, kilo vermek, karaciğer yağlanmasında önemli olan insülin direncini düşürmede faydalı olur.

  Karaciğer Yağlanmasının Tedavisi Nedir?
  Karaciğer yağlanmasının tedavisi için doğal yöntemler de vardır. Günlük yeşil çay tüketimi tavsiye edilmektedir. Yeşil çayın içinde yer alan antioksidanlar karaciğerdeki aşırı yağlanmayı iyileştirir. Kilo kontrolü ve düzenli olarak spor yapılması yanında doktorlar tarafından önerilen ilaçların kullanımı ile karaciğer yağlanması tedavi edilebilir.
   
   
 2. KeremcemDurmaz

  KeremcemDurmaz Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  3
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir?


  Prof. Dr. Nurdan Tözün, alınabilecek 8 etkili önlemi anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.


  Şekerli yiyecek ve içeceklerden kaçının!

  Gofret ve bisküviden krema ve mayoneze, baklava ve tatlılardan meşrubata dek pek çok ürünün içerisinde glikoz, fruktoz veya mısır şurubu gibi tatlandırıcılar bulunuyor. Oysa yapılan çalışmalar; bu tatlandırıcıları içeren yiyecek ve içeceklerin şişmanlığı tetiklediğini, insülin direnci yarattığını, ardından da kısır döngü halinde yağlanmayı daha da kötüleştirdiğini ortaya koyuyor. Hem ambalajlı ve katkı maddeleri içeren hazır gıdalardan hem de beyaz undan yapılmış yiyeceklerden kaçının. Basit karbonhidratlar yerine (Beyaz/esmer ekmek, pirinç, patates, un/mısır, pizza/makarna, cips, mısır gevreği, fruktoz içeren meyve suları, gazlı içecekler) kompleks karbonhidratları (tam buğday, tahıl, baklagiller, taze meyve, yeşil sebze) tercih edin.  Her gün en az 45 dakika tempolu yürüyün
  Özellikle gün boyu oturarak çalışıyorsanız daha fazla risk altındasınız. Gün içerisinde mutlaka hareket edin. Her gün en az 45 dakika düzenli ve tempolu yürüyüşe çok özen gösterin. Düzenli, tempolu yürüyüş yağlanmanın önemli ölçüde gerilemesine yardımcı oluyor. Karaciğer yağlanmasında önemli bir mekanizma olan insülin direncinin azalmasını sağlıyor. Bu da uzun vadede kalp ve damar hastalıklarından da koruyor. İmkanınız varsa pilates, aerobik, aletli jimnastik, yüzme ve egzersizin her türlüsü faydalı.  Diyabet ve hipertansiyonunuzun tedavisini aksatmayın
  Karaciğer yağlanması ‘metabolik sendrom’ denilen hastalığın bir parçası. Eğer ailede diyabet, obezite ve bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıklar, hipertansiyon varsa mutlaka check-up’tan geçip bu hastalıkların kontrolünü sağlamak gerekiyor. Çünkü diyabetle, karaciğer yağlanması kol kola gidiyor. Hele şişmanlık da varsa bu durum daha da artıyor. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar, karaciğer yağlanması ile kalp hastalıkları riskinin arttığına işaret ediyor. Ayrıca diyabet ve karaciğer yağlanması olanlarda siroz ve karaciğer kanseri gelişme riski de artıyor.  Şok diyetler karaciğeri yağlandırıyor, uzak durun!
  Karaciğer yağlanmasına karşı fazla kilolardan kurtulmak şart. Ancak kesinlikle şok diyetlerden uzak durun. Şok diyetler karaciğer, kalp ve böbreklere zarar verirken ölüme bile yol açabiliyor. Üstelik hızlı, ani kilo kaybı sanılanın aksine yağlardan kurtarmıyor, bilakis karaciğere yağ asidi akımını artırarak kendi başına karaciğer yağlanmasına yol açabiliyor. Karaciğer yağlanması olan bir kişinin mevcut kilosunda yüzde 3 azalma sağlayabilmesi halinde karaciğer yağlanması gerilemeye başlıyor. Dengeli kilo verin.
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş