Karaciğer Yağlanması Nedir?

'Sindirim Sistemi' forumunda Dabatay tarafından 31 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  367
  Alınan Beğeniler:
  556
  Ödül Puanları:
  92
  Karaciğer hücrelerinin normalde az bir miktarda yağ bulunabilir ve durumun karaciğere hiçbir zararı yoktur. Fakat yağlanmanın normal değerlerden fazla olması karaciğerde fonksiyonel ve yapısal değişikliklerin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Yağlanma sonucunda karaciğer genişler ve organlarda baskı oluşur. Karaciğer yağlanmasının tedavisinde erken teşhis çok fazla önemlidir. Bu sağlık sorunu tedavi edilmezse ve karaciğer yağlanması ilerlerse siroz hastalığına hatta karaciğer yetmezliğine neden olur. Genel kültür bilgisi olarak toplumdaki her 4 kişiden birinde karaciğer yağlanması görünmektedir.

  karaciger-yaglanmasi.jpg

  Karaciğerde aşırı yağ birikmesi sonucunda iki durum meydana gelir. İlki, yağlanmanın sonucu karaciğerde iltihap meydana gelir ve tıp dilinde buna steatoheapatit denir. İkincisinde ise karaciğerde yalnızca yağlanma olması ve başka herhangi bir iltihaplanma olmaması durumu, karaciğer hücrelerinin harap olması yani nekroz. Nekroz ilerledikçe hastalık siroza doğru gider. Ayrıca steatohepatiteye bağlı olarak gelişen karaciğer sirozu zamanla karaciğer kanserine sebebiyet vermektedir.

  Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?
  Karaciğer yağlanmasının nedenleri alkole bağlı ve alkol dışa diğer nedenler olarak ikiye ayrılmaktadır.

  En çok bilinen nedenleri alkol tüketimi gelmektedir. Eğer teşhis edilmeyip hemen önlem alınmazsa kendini siroza çevirebilir. Ama alkol hemen bırakılıp vücut dinlendirildiği takdirde, karaciğer kendini düzeltip, meydana gelen yağlanmayı kısa sürede atlatacaktır. Ekmek, makarna, pasta gibi şekerli ve unlu besinler aşırı tüketildiği zaman karaciğer içinde fazla yağ birikimine neden olur. Karbonhidrat tüketiminin dışında diyabet hastalarının bu rahatsızlığa yakalanma olasılığı oldukça yüksektir. Obezite ve kolesterol sorunu olan insanlar da risk grubundadır.

  Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir?
  Karın bölgesinde sürekli ve şiddetli ağrı, karaciğer yağlanmasının en belirgin özelliğidir. İnsülin değerinin fazla yüksek çıkması da bu belirtiler arasındadır. Karaciğer yağlanmasının diğer belirtileri ise çoğu zaman iştahsızlıktır fakat bu durum genellikle hastalığın ileri seviyelere geldiği zaman oluşmaktadır.

  Karaciğer Yağlanmasından Korunma Yolları Nelerdir?
  Karaciğer yağlanmasından korunmak için öncelikli olarak karbonhidrat tüketimini azaltmak gerekir. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tüketilmesi karaciğer yağlanmasını önler. Spor yapmak, kilo vermek, karaciğer yağlanmasında önemli olan insülin direncini düşürmede faydalı olur.

  Karaciğer Yağlanmasının Tedavisi Nedir?
  Karaciğer yağlanmasının tedavisi için doğal yöntemler de vardır. Günlük yeşil çay tüketimi tavsiye edilmektedir. Yeşil çayın içinde yer alan antioksidanlar karaciğerdeki aşırı yağlanmayı iyileştirir. Kilo kontrolü ve düzenli olarak spor yapılması yanında doktorlar tarafından önerilen ilaçların kullanımı ile karaciğer yağlanması tedavi edilebilir.
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş