Kanser Nedir, Kanseri Yenmek Mümkün Mü?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Kanser Nedir?
Kanser onkoloji hastalıklarının toplamına verilen genel isimdir. Kanser denince sadece bir onkoloji hastalığı değil, çeşitli onkoloji hastalıkları kastedilmektedir. İnsan vücudunda sürekli bölünerek artan kanser hücreleri onkoloji hastalıklarına sebep olmaktadır. Normal insan organizmasında sağlıklı hücreler henüz küçük yaşlarda bölünüp, artmaktadır. Bu sebeple bebekler ve çocuklar büyüyüp, gelişmektedir. Yaş arttıkça büyüme hücreleri daha az artmaktadır. Kansere neden olan hücrelerin, sağlıklı hücrelerin yerini alarak büyümesi kontrol altına alınarak tedavi uygulanmaz ise sonucunda ölüm olabilmektedir.

kanser-nedir.jpg


Kanser Neden Oluşur?
Kanser büyük ve küçük demeden her yaşta görülebilir olan hastalık tiplerindendir. Küçük çocuklar da yaşlı insanlar gibi bu hastalıkla mücadele etmektedir. Kanser yaş, kilo, boy, ırk veya cins ayırmaksızın her insanda rastlanabilmekte olan bir hastalıktır. Genetik olarak kanser hücrelerinin artması ile yatkın olan DNA olabildiği gibi, sonradan edinilen bir hastalık da olabilmektedir.

Kanser Yenilebilir mi?
Kanser zamanında teşhis konularak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Birçok farklı evrede görülen kanser hastalıkları aynı şekilde birçok farklı tedavi yöntemi gerektirmektedir. Kanser tamamen net olarak öğrenilemeyen, daha araştırma ve üzerinde uzmanlaşma aşamasında olan bir hastalık olduğu için sonucu büyük oranda ölümle sonuçlanmaktadır. Doğru uygulanmayan tedavi veya geç tespit buna neden olmaktadır. Kanser hücrelerinin kontrolsüz ve sağlıksız büyümesi sonucu farklı organları sıkıştırarak yoğun kitle veya kitlelere dönüşmesi ameliyat gerektirebilmektedir.

Ameliyat zamanı kanser kitle veya kitlelerinin doğru kesilerek alınamaması hücrelerin daha hızlı artmasına ve farklı organlara yayılmasına sebep olabilmektedir. Kemoterapi gerektiren durumlar kanser ile savaşta olumlu ve etkili sonuç gösterebilmektedir. Psikologların araştırmalarına göre kansere yakalanan bireyin moralinin yüksek tutulması, manevi inanç ve destek, tedavi süresi boyunca bu hastalığı yenmeye yardımcı olabilmektedir. Tedaviye yanıt veren kişiler kanseri yenebilmekte olup, sağlık ve sıhhate tekrar kavuşabilmektedir. Dünyada kanseri yenen birçok insan bulunmaktadır.

Kanser Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler?
Doğal ve sağlıklı besinler, taze meyve sebzeler günlük düzen ile ana ve ara öğünlerde mevsime uygun olarak tüketilmelidir.Kemoterapi esnasında yanlış beslenme, mide şikayetlerinin yanı sıra aşırı kiloya da yol açabilmektedir. Bu sebeple dengeli ve doğru beslenmek doktorlar tarafından kanser hastalarına özenle anlatılmaktadır. Bol su içilmelidir.

Hastaların kemoterapi sürecine girmeden önce kullandıkları; kolesterol, tansiyon şeker veya başka kronik hastalıklara yönelik ilaçları var ise doktorlara danışmadan bırakılmamalıdır.

Ortopedik yatak ve yastık tercih edilmeli, 8 saatlik uyku alınmalıdır.

Telefon kanser hastaları tarafından çok sık kullanılmamalı, kullanılır ise kuklalık eşliğinde radyasyondan kaçınarak kullanılmalıdır. Cilt kuruluğuna karşı bol su tüketilmelidir. Bitki çayları da bu konumda işlev görmektedir.İçeriği bilinmeyen karışımlar alınmamalı ve tüketilmemelidir. Moral ve motivasyon sürekli yüksek olmalıdır. Hayat enerjisini kaybetmeden her yeni güne uyanmanın hevesiyle yaşanmalı ve hastalık olarak değil bir hayat tecrübesi olarak algılanmalıdır.
 

ByBilgili

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
19 Nis 2018
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Prostat kanseri erkeklerde çok sık karşılaşılan kanser tiplerinden bir tanesidir. Ülkemizde yaklaşık olarak görülme oranı %20 iken, yurt dışında bu oran yaklaşık olarak %28’dir. Amerikan Kanser Derneği‘nin ortaya koyduğu veriler doğrultusunda erkeklerin prostat kanseri ile karşılaşma riski %16, hayatını prostat kanseri yüzünden kaybetme riski ise %2,5’tir.

Dünyada her 4 dakikada bir birey prostat kanseri tanısıyla karşı karşıya kalmakta ve 14 dakikada bir ise prostat kanseri yüzünden hayatını kaybetmektedir.

Prostat Kanseri Nedir?
Prostat kanseri, prostat bezi üzerinde yer alan hücrelerin kontrol dışı büyümesiyle ortaya çıkan ve kemik ya da başka bölgelere sıçramasıyla görülen hastalığa prostat kanseri denir. Prostat dokusunda meydana gelen bu kontrolsüz hücre artışının kemiklere ya da diğer organlara sıçraması durumuna ise metastaz adı verilmektedir.

Prostat Kanseri Belirtileri Nedir?
Prostat kanseri çok belirgin bulguları olan bir kanser türü olmamakla birlikte görülebilecek belirtiler şu şekildedir.
 • Prostat bezinde yumru ya da asimetrik prostat
 • İdrara çıkmada karşılaşılan zorluk
 • İdrarın başlangıcı ya da durdurulmasında karşılaşılan zorluklar
 • Özellikle gece vakitlerinde sık idrara çıkma
 • İdrar akışının çok zayıf olması
 • Başlayıp duran şekilde idrar akışı
 • İdrar sırasında yaşanan ağrı ya da yanma
 • Ereksiyon aşamasında yaşanan zorluk
 • İdrar ya da sperm içerisinde kan görülmesi
 • Kemik ağrısı
 • Kasık bölgesinde görülen ağrıgibi durumların görülmesi halinde hemen doktorlara başvurulması gerekmektedir.
 
Benzer konular Forum Tarih
Dabatay Kanserler 0 405
Dabatay Kanserler 0 900
Gizem Kanserler 0 828

Benzer konular