Kadınların Yaşadığı Meme Hastalıkları Nelerdir?

'Kadın Sağlığı' forumunda Gizem tarafından 10 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

 1. Gizem

  Gizem Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  202
  Alınan Beğeniler:
  89
  Ödül Puanları:
  28
  Kadınların yaşadıkları hastalık gruplarından biride şüphesiz göğüs hastalıklarıdır. Günümüzde meme kanseri kadınların başına sık gelen bir hastalık olmuştur. Özellikle belirli bir yaş grubunun üzerindeki kadınların yılda 1 kez, risk grubunda bulunan kadınların ise yılda 2 kez kontrol yaptırmaları gerekmektedir. Bu tip hastalıklarda erken teşhis hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden bir kadın belirli aralıklarla ayna karşısına geçip gözle ve elle kendi muayenesini yapabilmelidir.

  meme-hastaliklari.jpg

  Meme İltihaplanması:
  Genellikle emzirme döneminde olan kadınlarda görülen bir tür göğüs hastalığıdır. Antibiyotik ile tedavi edilir. Hastalığın belirtileri meme uçlarında şişlik, kızarıklık ve ağrıdır. Bazı hastalarda ateş yaptığı da gözlemlenmiştir. Hastalık emzirme döneminde gerçekleştiyse, hasta bir süre emzirmeye ara vermek zorunda kalabilir.

  İyi Huylu Tümör:

  Meme muayenesi sırasında göğüsteki beze ele gelince fark edilen bir hastalıktır. Ayrıca ağrı ve göğüste akıntı şikayetleri görülür. Bunların yanı sıra meme başında içe çekilme ve göğüste büyüme görülebilir. Tam teşhis için mamografi çekilen hastaya ilaç tedavisi uygulanır. Gerekirse ameliyatla da tümör temizlenebilir.

  Kötü Huylu Tümör (Meme Kanseri):
  İyi huylu tümörde oluğu gibi kötü huylu tümörde de elle fark edilebilen bezeler görülür. Göğüste oluşan ağrının yanı sıra şişlik ve kızarıklıklar oluşur. Tam teşhis için mamografi çekilir. Ayrıca hastalığın teşhisi için hastanın özgeçmişi de büyük önem taşımaktadır. Meme kanseri, hiç doğum yapmamış ve ailesinde daha önce bu tür hastalık bulunan kişilerde daha çok görülen bir hastalıktır.

  Hastalığın diğer organlara sıçrama riski yüksek olduğu için hasta sürekli kontrol altında tutulur. İlaç tedavisi, ışın tedavisi ve ameliyat gibi çeşitli tedavi yöntemleri vardır.

  Hastalığın erken teşhisi için 40 yaşından sonra her kadın şikayeti olmasa dahi tıbbi kontrollerini yaptırmalıdır. Unutulmamalıdır ki erken teşhiste tedavi şansı daha yüksektir.
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş