Kadınlardaki Kısırlık Sebepleri Nelerdir?

'Üreme Sağlığı' forumunda Zuhal Şener tarafından 10 Şubat 2017 tarihinde açılan konu

 1. Zuhal Şener

  Zuhal Şener Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  91
  Alınan Beğeniler:
  84
  Ödül Puanları:
  18
  Tıp dilinde “infertilite” olarak adlandırılan kısırlık; bazı sebeplerden dolayı bebek sahibi olunmaması durumudur. Kadınlardan kaynaklı kısırlık, çeşitli sebeplere bağlı olabilir. Kadınlardaki kısırlık sebeplerini merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

  1. Hormonal Sorunlar

  Kadınlarda kısırlık sorununun en yaygın nedenlerinden biri hormonal sorunlardır. Yumurtlama işleminin karmaşık dengesine bağlı olarak, hormonal sorunlar bu süreçte herhangi bir aksamayla yumurtlamayı engelleyebilir. Bu soruna neden olan kaynaklar;
  • Olgun yumurta üretmede başarısızlık,
  • Hipotalamus hormonları sorunları,
  • Hipofiz bezi sorunu olabilmektedir.
  2. Yumurtalıklarda Sorunlar

  Yumurtalıkların fiziksel hasarı ve kist oluşumu, başarısız yumurtlamaya neden olabilir. Birden fazla cerrahi işlem uygulanan yumurtalık kistleri, yumurtalık kapsül foliküllerinin olgunlaşmasını engeller, hasarlı hale gelmesine neden olabilir. Çeşitli enfeksiyonlar da bu soruna davetiye çıkarır.

  3. Erken Menopoz

  Bazı kadınlarda menstruasyon düzensizlikleri başlar ve sonrasında erken menopoza girebilirler. Çok nadir rastlanan bir durum olsa da, kısırlık sebepleri arasında yerini alır. Normal yaşından önce menopoz olan kadınlar, doğal yumurta kaynaklarının bu sebeple tükenmesi ve kısırlıkla yüzleşebilirler. Bu durum en çok vücut ağırlığı çalışan, sürekli ağır egzersizler yapan ve gençlik dönemlerinde atletik yapıda olmasından kaynaklanabilir. Genetik olma ihtimali de vardır.

  4. Folikül Sorunları

  Normal bir yumurtlama döngüsünde folikül içinde gelişen yumurta, menstruasyon döneminin 13 ila 14. gününde çatlar. Eğer her ay bu folikül çatlaması başarısız olursa, yumurtalıkta yumurtlama için uygun bir ortam oluşamaz.
   
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Kadınlardaki Kısırlık Sebepleri
 1. Hilal Bayraktar
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  454

Bu Sayfayı Paylaş