Kadınlarda İdrar Kaçırma Problemi Ve Tedavi Yöntemleri

Gizem

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
214
Tepkime puanı
98
Konum
İstanbul
İdrar kaçırma pek çok farklı sebebe bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Vajina enfeksiyonları, genital bölgede oluşabilecek enfeksiyonlar, zor yapılan doğumlar, hormonsal değişimler, tümörler, sinirsel hastalıklar idrar kaçırmanın başlıca nedenleri arasındadır.

Nelerden Kaynaklanır?
İdrar torbasının herhangi bir enfeksiyon kapması sonucunda idrar torbası sinirlerinin aşırı şekilde uyarılması idrar kaçırmaya sebep olur. Bunun dışında gebelik sırasında bebeğin idrar torbasına yaptığı baskıdan dolayı da idrar kaçırılabilir. Ama bu durum geçici bir durumdur.
Normal doğumla çocuk doğuran ve fazla çocuğa sahip olan bayanlarda idrar kaçırma daha fazla olmaktadır. Çünkü doğum esnasında pelvik kasları zarar görmüş olabilir. Ayrıca yaşlılık da pelvik kaslarının zayıflamasına ve yavaş çalışmasına sebep olduğundan yaşlılıkta daha sık görülmektedir. İdrar kaçırma şikâyeti kadınlarda belirli bir yaştan sonra başlamaktadır. Tabii ki hiç doğum yapmamış bayanlarda da idrar kaçırma görülme olasılığı bulunmaktadır. Kronik kabızlık çekenlerde ve aşırı kilolu olanlarda da bu şikayetler alınmaktadır.Tedavide Cerrahi Dışı Yöntemler:
Hastaya egzersiz yaptırılarak kendi kaslarını nasıl kontrol etmesi gerektiği öğretilmektedir. Egzersiz yapmanın hiçbir yan etkisi yoktur. Bu şekilde hastalar kendi kaslarını doğru biçimde kasmayı öğrenirler. İdrar kaçırma yöntemlerinden biri de çok iyi sonuçlar veren ve günümüzde yeni çözüm önerisi olan manyetik pelvik taban stimülasyondur. Bu çözüm önerisi, pelvik taban kaslarının etkili bir şekilde çalışması içindir. Haftada iki veya üç kez yirmi dakika süreyle uygulanmakta olan bu yöntemin uygulanması basittir ve hastada ağrı hissi uyandırmamaktadır. Genelde sekiz ya da on hafta tedaviye devam edilir. Uygulamada hastaya pasif egzersizler yaptırılır.

Tedavide Cerrahi Yöntem:
İdrar kaçırmanın asıl sebebi pelvis tabanındaki kas dokusunun yetersizliğidir. Ameliyat, genel anestezi kullanımına gerek kalmadan lokal anestezi yöntemiyle yapılabilmektedir. Hastanede çok fazla kalmayı gerektirmeyen bu cerrahi yöntem %90 oranında hastaların yüzünü güldürmektedir.

Yukarıda yazdıklarıma ek olarak bir video paylaşımında bulunacağım. Yazı devamına ekleyeceğim videoyu izleyerek detaylı bilgilendirmeyi uzman ağzından dinleyebilirsiniz.

 

Benzer konular