İş Görüşmesinde En Sık Sorulan Sorular Nelerdir?

'İş & Para' forumunda Seçil Yıldırım tarafından 30 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

1. Seçil Yıldırım

Seçil Yıldırım Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ödül Puanları:
    3
    Bir şirketin insan kaynakları iş görüşmesine katılan adaylara birbirine benzer bir çok soru yöneltmektedir. Bu sorular karşısında uzmanların beklediği cevap verildiği takdir de, iş görüşmesi yapan adayın işe alınma şansı artmaktadır...

İnsan Kaynakları genelde adaylara sıklıkla aşağıdakine benzer sorular yöneltmektedir. Ben bu soruları cevaplarıyla birlikte sizlerle paylaşacağım. Böylelikle iş görüşmesine gitmeden önce kendinizi bilgilendirmiş olursunuz.

Soru(lar) Cevap(lar):

Soru 1: Beş yıl sonra bu işletmede kendinizi nerede görüyorsunuz?
    Anlamı: Bu soruda işveren kişi sizin kariyer başlangıcınızda neyi amaçladığınızı, daha önceki deneyimleriniz doğrultusunda şirketin ihtiyaçlarını nasıl karşılayarak yükselebileceğiniz hakkında bilgi edinmek istiyor.
    Cevap: Bana verilen görevleri yerine getirerek ve her görevin üstesinden başarıyla gelerek deneyim sahibi olarak yükselişte olacağım.

Soru 2: Şu an ki işinizi neden bırakmak istiyorsunuz ya da daha önceki işinizden neden ayrıldınız?
    Anlamı: Daha önce çalıştığın ortamdaki arkadaşlarından dolayımı işi bıraktığın veya bazı kişisel sebeplere dayalı nedenlerden dolayımı işten ayrıldığınız öğrenilmeye çalışılır.
    Cevap: Kesinlikle eski iş yerinizi kötülemeyin. Kariyer açısından bu şirkette daha iyi yerlere gelebileceğimi düşünüyorum.

Soru 3: Seni neden işe alalım ve ekibimizde neden yer verelim ki?
    Anlamı: İşveren kişi sizin diğer çalışanlara nazaran neler yapabileceğinizi öğrenmek istiyor.
    Cevap: Kendinizi abartmayacak şekilde pazarlamaya çalışın. Yeni başlayacağın şirket için ne gibi çalışmalarda bulunabileceğini ve kendin hakkında bir kaç özellikten bahsetmelisin.

Soru 4: Bizden ücret beklentiniz nedir?
    Anlamı: Sizin beklentiniz olan maaşı şirket karşılayabilecek mi bunu öğrenmek istiyorlar.
    Cevap: Öncelikle o işletmenin çalışanları ne kadar maaş alıyor bunu öğren. Eğer öğrenecek zamanın yoksa daha önceki çalıştığın yerdeki maaşının biraz fazlasını söyleyebilirsin. Kesinlikle "Fark etmiyor", "Siz neyi uygun görürseniz" gibi cevaplar vermeyi düşünmeyin. Kendinizi özel hissetmeli ve karşı tarafa bunu yansıtmalısınız.

Yukarıdaki soruların yanı sıra tarafınıza şunlarda yöneltilebilir;
    • Stresli bir ortamda çalışabilir misiniz?
    • Eleştiriye açık mısınız?
    • Bir yöneticide ne gibi özelliklerin olmasını istersiniz?
    • Referans gösterdiğiniz kişilerin sizin hakkındaki düşünceleri ne olabilir?
    • Neden uzun süredir iş bulamıyorsunuz?
    • Zayıf ve güçlü yönleriniz nelerdir?
    • Bize öz geçmişin hakkında kısa bir bilgi verir misin?
    • Çok sık şekilde iş değiştirmenizin sebebi nedir?
    Bu başlık altında elimden geldiğince siz adaylara yardımcı olduğumu düşünüyorum. Umarım araştırmasını yaptığınız bu konuda sizlerin yanınızda olabilmişimdir. Herkese saygı ve sevgilerimle.

Alperen, Dabatay, Ali Candan ve 2 kişi daha bunu beğendi.

2. Nurten Aydın

Nurten Aydın Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    62
    Ödül Puanları:
    28

Konu ile bağlantılı olduğunu düşündüğüm bir video paylaşımı yapmak istiyorum. İş görüşmesi esnasında İK tarafından en çok sorulan sorular nelerdir? sorusunun cevabını üst kısımdaki videoyu izleyerek uzmanından izleyerek öğrenebilirsiniz.

Bu arada @Seçil Yıldırım hanımında paylaştıklarına harfiyen katılıyorum. Herkese iş görüşmesinde başarılar diliyor, heyecan yapmanıza gerek yok diyerek yorumu sonlandırıyorum. :)

Ali Candan ve Sena bunu beğendi.

3. Ali Candan

Ali Candan Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Artık tüm şirketler önüne geleni geçeni işe alıyorlar. Özel sektör şuan işsizlikten yanıp kavruluyor. Çünkü düşük maaş ve çok çalıştırma mantığı işçileri bezdirmiş durumda. Borcu harcı olmayanlar iş sahiplerini yarı yolda bıraktığı için siz genelde işçi ihtiyacı duyan firmalara yönelin. Videoda anlatılanlar yıllar önce var olan politikalardı, şimdilerde bu politikalar askıya alınmış şekilde işliyor.

4. MerveTaluta

MerveTaluta Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Kaç tane yabancı dil biliyorsunuz. 3 firmadan 1 tanesi sadece yabancı dil bilgisine göre elemanlarını aldığını dikkate alırsak çok önemli bir detay bu şayet 9 mülakata gittikten sonra bu soruyu idrak ettim. :) Sonrasında yabancı dil kursuna gitmeye karar verdim internetten araştırdım yabancı dil kursu veren kurumları iyi bir tanesine gittim İstanbul lisan merkezine gittim İngilizcem biraz vardı yanına Almancayıda ekledim şimdi Türk Havayollarında yönetici pozisyonunda çalışıyorum. Herkese tavsiyem yabancı dil öğrenmeleri.

Dabatay bunu beğendi.

5. Dabatay

Dabatay Forum Sahibi Yönetim

Alınan Beğeniler:
    554
    Ödül Puanları:
    92
    Bazı kişiler ne yazık ki yabancı dilin hayatımızdaki öneminin hala farkında değil. Bugün İngilizce tüm dünyanın ortak konuştuğu bir dildir. Bazıları boşa para harcayacağına İngilizce kurslarına giderek farklı bir dil sahibi olabilirler. İngilizce bilene her şirkette kapı açıktır. Fakat bunu toplum olarak anlamamız daha çok zamanımızı alacak gibi görünüyor. :) Özellikle liseli gençlerin dil öğrenmelerini de şiddetle tavsiye ederim.

Alperen bunu beğendi.

6. Netdunyasi

Netdunyasi Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1

7. JantiBirAbiniz

JantiBirAbiniz Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları: