İnsan Sağlığını Tehdit Eden Hastalıklar

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Sağlık konusunda her geçen gün yeni araştırmalar yapılmaktadır. Son dönemlerde insan sağlığını asıl tehdit eden hastalık türleri kanser olarak belirtilmektedir. Üzerine yapılan çalışmaların artmasına rağmen ortaya çıkma nedenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte kesin çözümler bulunması da zorlaşmaktadır.Sağlığın Bozulmasına Neden Olan Etmenler:
İnsan sağlığının bozulmasında etkili olan farklı birçok etmen söz konusudur. Bunların başında genetik faktörüler gelebilmektedir. Hamilelik döneminde anne ve babadan alınan genlerle bazı kalıtsal hastalıklar oluşabilmektedir. Bunların başında şeker gelirken bazı kalp hastalıkları ve böbrek hastalıkları gibi farklı türde hastalıklar genlerle geçebilmektedir.

Stres hasatlıkların oluşmasında vücut direncini düşürmesinden dolayı son dönemlerin en tehlikeli etmenlerinden biridir. Aşırısı stres altında olan kişilerin sıklıkla kalp hastalıklarına yakalandıkları gözlemlenirken fiziksel hastalıkların yanış ıra kaygı bozukluğu ve panik atak gibi psikolojik hastalıkların oluşmasında da etkili olabilmektedir.

Genetiğiyle oynanmış besinlerin tüketilmesi, donmuş gıdaların hayatımıza daha fazla girmesi gibi beslenme bozukluklarıyla ortaya çıkan belli başlı hastalıklar da bulunmaktadır. Özellikle kanser türlerinin artmasında beslenme bozukluklarının etkili olduğu ifade edilirken radyasyonun artması teknolojik aletlerin daha fazla kullanılır hale gelmesi gibi çevresel etmenlerde kanser vakalarının artmasında etkili olmaktadır.

Son Dönemlerin En Ciddi Sağlık Sorunları:
Türkiye’de son dönemlerde en ciddi sağlık sorunları kanser vakalarında yaşanılan artışla ortaya koyulmaktadır. Meme kanseri, prostat kanserinin yanı sıra akciğer kanseri ve kolon kanser türleri de Türkiye’de en fazla görülen sağlık problemlerindendir.

Ölümle sonuçlanan bir diğer ciddi hastalık ise AIDS’tir. Özellikle düzenlenen belirli günlerde AIDS dikkat çekilmekte ve bu konuda bilinçlenme sağlanmaktadır. Fiziksel hastalıkların yanı sıra işsizlik, geçim sıkıntısı gibi sorunların artmasıyla psikolojik rahatsızlıklarda da artışlar meydana gelmiş ve bu tarz hastalığı olan kişiler kendilerine ve ailelerine zarar verecek duruma gelebilmektedir.
 
Benzer konular Forum Tarih
Dabatay Temel Sağlık Bilgisi 0 423

Benzer konular