İlk Osmanlı Padişahı Kimdir?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Osman Bey Kimdir?
İlk Osmanlı padişahı, Osmanlı Devleti'nin kurucusu olmakla birlikte devlete adını da veren Osman Bey'dir. Osman Bey, babası Ertuğrul Gazi sayesinde iyi bir eğitim alıp, genel kültür seviyesi yüksek ve İslami terbiye alarak yetiştirilmiştir. Küçük yaşlardan itibaren kendisine kılıç kuşanma, ata binme öğretilmiş.

osman-bey.jpg


Devlet Politikası ve Dönemin İlkleri:

Ertuğrul Gazi'nin ölümünden sonra kayı beyi olan Osman Bey, ilk günlerde komşuları ve Bizans ile iyi ilişkiler kurmuş fakat Bizanslılar İnegöl tekfurlarıyla birlikte Osmanlıya karşı ittifak kurmuştur. Osman Bey bunun üzerine önce İnegöl tekfurlarıyla savaşıp onlardan Karaca hisarı almış sonra da Bizans'la savaşmıştır. Bu yüzden ki Bizans ile ilk yapılan savaş olma özelliğine sahip Koyun hisar Savaşı 1302 yılında Osman Bey'in döneminde yapılmıştır. Savaşta Bizans yenilmiş ve vergiye bağlanmasıyla da önemli bir gelir kaynağı elde edilmiştir. Bizans'tan alınan Yar hisar, Karaca hisar, Kula hisar, Koyun hisar, Yenişehir ve İnegöl şehirleriyle de Osmanlı sınırları büyümeye başlamış, bu yüzden de Söğüt olan devletin başkenti Yenişehir olarak değiştirilmiştir. Osman Bey bütçenin ve sınırların gelişmesiyle mangır adı verilen bakır madeni paralar bastırmış olup Osmanlı Devletinin ilk parası yine bu dönemde basılmıştır. Osman Bey aşiretten beyliğe doğru devlet teşkilatını genişletirken Ahi teşkilatının kızı olan Bala Hatun ile evlenmiş, böylece devletin güçlenmesinde ahilerin de büyük desteği olmuştur. Çünkü ahi teşkilatı Anadolu'da sanat, sosyal ve ekonomik düzene yön veren önemli bir teşkilattı.

Koyun hisar Savaşındaki başarısının ardından Gazi unvanı alan Osman Bey'in, en büyük amacı Bursa’yı ele geçirmekti. Bundan dolayı İznik ve Bursa’yı kuşattı fakat askeri gücünün zayıf olmasından dolayı bu şehirleri ele geçiremedi. Osman Bey, Bizans ile Bursa'nın bağlantısını kesmek için Mudanya’yı da kuşatmış olsa da vefatı yüzünden kuşatması yarım kalmıştır. Osman Gazi'den sonra oğlu Orhan Bey tahta çıktığında babasının vasiyeti üzerine ilk iş olarak Bursa’yı fethetti. Bursa’yı devletin başkenti yapmış, babasının mezarını da Bursa'ya taşımıştır. Osman Bey'in mezarı günümüzde de Bursa'nın Osmangazi ilçesinde Osman Gazi Türbesi'ndedir.
 

Benzer konular