İlk Kalp Ameliyatı Ne Zaman Yapıldı?

'Kalp & Damar' forumunda Dabatay tarafından 7 Mart 2018 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  367
  Alınan Beğeniler:
  555
  Ödül Puanları:
  92
  İlk Kalp Ameliyatı ve Kalp Nakli:
  16. ve 17. Yüzyıllarda kalp yaralarına dokunulmayacağına inanılıyordu. Çünkü insanlar bu yaraların asla iyileşmeyeceğini düşünüyorlardı. Kalp sorunları çeken kişilerin yaşamlarına son veriliyordu. 1967’de Morgagni ilk kez otopsiye dayanarak kalp tampon adını tanımlamıştır.

  ilk-kalp-ameliyati.jpg

  İlk Kalp Ameliyatı:
  Doğrudan ve tamamen kalbi ilgilendiren tarihteki ilk ameliyat 9 Eylül 1986 günü Doktor Louis Rehn tarafından Frankfurt hastanesinde gerçekleşti. 22 yaşındaki ve bir bahçıvan yamağı olan William Justus hastaydı. Bir gün meyhanede otururken kim olduğu bilinmeyen biri tarafından göğsünden yara almıştı ve sağ karıncıkta bir yara vardı.1 ,5 santimetre olan bu yaradan kan çok büyük bir hızla akıyordu. Doktorlar yarayı ipek tamponlarla kapattılar ve kalp zarının çevresindeki kan birikintileri plevra ile temizlediler. Kısa bir süre içinde hasta tamamen iyileşti. Doktor Rehn meslek hayatı boyunca tamı tamına 124 ameliyat gerçekleştirdi ve bu ameliyatlarda hastaların % 40’ ı iyileşti. Şimdilerde düşük görülen bu oran o zamanlarda çok yüksekti çünkü kalplerinden yaralanan kişilerin ölüm oranları 0’dü.

  İlk Kalp Nakli:

  İlk kalp nakli 1967 yılının 2 Aralık günü, Güney Afrika’da Cape Town kentindeki Groote Schuur Hastanesi’nde gerçekleşmiştir. Doktor Chnstian Barnard tarafından yapılan bu ameliyat Louis Waskanskyi adında bir bakkalcıyaydı. Louis kronik kalp rahatsızlığından sağlık sorunları çekiyordu, çok şikayet ediyordu ve ölüm eşiğine neredeyse gelmişti. O sıralarda da Denise Darvali 25 yaşındaydı ve trafik kazası geçirdi. Beyni parçalanan ve hayatı sonlanan Denise’in kalbi alındı ve Waskanskyi‘ye takıldı. Ameliyat altı saat sürdü. Doktor Barnard’ın yanında 30 kişilik bir ekip vardı. 6 saatlik ameliyat sonrası Louis yeni kalbi ile tam 18 gün yaşadı. Anacak daha sonra akciğer iltihabından öldü.
   
  Aslıhan bunu beğendi.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş