İlk Adet Kanaması Nasıl Olur?

'Kadın Sağlığı' forumunda Prenses tarafından 7 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

1. Prenses

Prenses Forumbudur.Com Moderatör

Alınan Beğeniler:
    71
    Ödül Puanları:
    18
    Kızlar Merhaba,

Bugün ergenliğe henüz yeni giren kız kardeşim beni kenara çekip tarafıma başlıkta ki soruyu yöneltti! Bende onu karşıma alarak bir kaç küçük açıklamada bulundum. Kardeşim gibi bu sorunun cevabını arayan küçük kızlara da yardımcı olmak adına bu konuyu açıyorum...

Evet, ilk âdet kanamasını kızlar genelde ergenlik dönemine girdikleri vakit yaşamaya başlarlar. Ergenliğe yeni girecek olan kızların genellikle genital ve koltuk altı bölgelerinde tüylenme, göğüslerde büyüme olur.

İlk defa âdet kanamasına tanık olan kızların kasık bölgelerine hafif ağrı hissedilir. Tabi bu ağrı sürekli kendini gösteren cinste değildir. Mesela bir sabah uyanan genç kız beklenmedik bir anda âdet kanamasına maruz kalabilir. Bu süreçte genç kızlar her an hazırlıklı olmalı, günlük pet tarzı ürünleri yanlarında bulundurmalıdır.

Adet kanamasının rengi kırmızıdır. Bünyeye göre bu renk açık yada kapalı olarak değişkenlik göstermektedir.

Unutmayın, ilk adet kanaması azdır ve ilerleyen bir kaç günde fazla kanama gözlemlenebilir. Umarım bu konuda ihtiyacınız olan bilgiyi yazılı olarak dile getirebilmişimdir.

Şimdiden tüm genç kızlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. :oops:

Canan ve Zuhal Şener bunu beğendi.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş