İftar Duası Nasıl Yapılır?

'Ramazan' forumunda Dilek tarafından 16 Mayıs 2018 00:52 tarihinde açılan konu

1. Dilek

Dilek Forumbudur.Com Moderatör

Alınan Beğeniler:
    59
    Ödül Puanları:
    18
    Ramazan ayında Oruç tutmak İslam dinimizde temel ibadetlerimizden biridir. Oruç, dinimizde ergenlik çağını tamamlamış herkes için farzdır. Peki, dünya genelinde Müslüman kardeşlerimiz tarafından açılan oruçlarda iftar duası nasıl yapılmaktadır? Yazı devamında hem bu sorunun cevabına ulaşacaksınız hem de iftar duası için özel hazırlanan video slayt gösterisini izleyeceksiniz.

İftardan Önce;

Euzü ve Besmele çekilip, (Allahümme yâ vâsi'al-mağfireh iğfirlî ve li-vâlideyye ve li-üstâziyye ve lil-müminîne vel müminât yevme yekûmülhisâb) denir.

Mânâsı şöyledir: (Ey mağfireti çok geniş olan Allah'ım! Kıyamet günü hesaba çekilirken, beni, ana babamı, hocamı, erkek ve kadın bütün müminleri affet!)

Birkaç lokma yiyip içtikten sonra, (Zehebezzama' vebtelletil urûk ve sebe-tel-ecr inşâallahü teâlâ) denir ve yemeğe başlanır.

Mânâsı kısaca şöyle: (Açlık, susuzluk bitti. İnşallah sevabına da kavuştuk.) [İbni Mace]

Peygamber efendimiz, şöyle de dua ederdi:
    (Allahümme leke sumtü ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü, fe tekabbel minnâ. İnneke entes-semiül âlim.)

Mânâsı: “Yâ Rabbî, rızan için oruç tuttum. Sana iman ettim, sana güvenip dayandım. Rızkınla iftar ettim, ibadetimi kabul et! Elbette sen, her şeyi işiten ve bilensin.” (Ebu Davud)

Peygamber efendimiz, bir toplulukta iftar edince de, şöyle dua ederdi:

(Sofranızda oruçlular iftar etsin, yemeğinizi takva sahipleri yesin ve melekler sizin için istigfar etsin!) [İ. Ahmed]

İftar Duası (Video)

Alperen bunu beğendi.

2. enes1

enes1 Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Çok yararlı bir konu olmuş eline sağlık. Bir çoğumuzun eminim faydalanacağı bir konudur.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş