Hz. Muhammed Kaç Yaşında Ölmüştür?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Tebliğ etmek, herhangi bir şeyi insanlara anlatmak onlara bildirmektir. Bir rivayete göre Allah(c.c) tarafından insanlara 124.000 peygamber, diğer bir rivayete göre ise 224.000 peygamber gönderilmiştir. Bu peygamberlerden 28’inin adı Kur’an-ı Kerim’de geçmektedir. Kur’an-ı Kerim’de adı geçen peygamberlerden en sonuncusu da Hz. Muhammed(S.A.V)’dir. Hz. Muhammed, Allah(c.c)’ın son hak dini olan İslamiyet’i tebliğ etmesi için gönderilmiştir. Muhammed (Arapça: محمد ; c. 570, Mekke – 8 Haziran 632, Medine)...Hz. Muhammed (S.A.V) Kimdir?
Hz. Muhammed, 571 yılında Mekke şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası Abdullah, annesi Amine Hanım’dır. Dünyaya gelmeden önce babası vefat etmiş, ilerleyen yıllarda yani 6 yaşında iken annesinin vefatı üzerine amcası Ebu Talip’in yanında kalmaya başlamıştır. Ebu Talip, ticaretle ilgilenen bir insandı ve Mekke’nin sayılı zenginlerindendi. Dolayısıyla Hz. Muhammed(S.A.V) de amcasıyla birlikte küçük yaşlarda ticaretle uğraşmaya başlamıştır.

Hz. Muhammed (S.A.V) ve İslamiyet:
Hz. Muhammed(S.A.V)’in dünyaya geldiği Mekke’de, insanlar putlara tapmaktaydı. Hz. Muhammed, küçük yaşlarda bu insanlardan uzak kalmayı tercih etmiştir çünkü inançlarını daha o yaşlarda batıl bulmaktaydı. Bundan dolayı 40 yaşına kadar toplumdan kendini soyutlayıp Hira Dağı’na gitmekteydi. Burada bir mağarada inzivaya çekiliyordu. Bir gün bu mağarada inzivadayken dört büyük meleklerden olan aynı zamanda vahiy meleği olarak da bilinen Cebrail(a.s) geldi ve Hz. Muhammed(S.A.V)’e İslamiyet’i tebliğ etti. İslamiyet, Hz. Muhammed(S.A.V), 40 yaşındayken tebliğ edilmiş oldu. Tarihlerden 610 yılı idi.

Hz. Muhammed(S.A.V) kendisine tebliğ edilen dini etrafındaki diğer insanlara tebliğ etmekle görevliydi. İlk olarak yakın çevresi Müslüman oldu. Bu süreçte diğer insanlara da İslamiyet’i anlatırken birçok sıkıntı yaşadı ve hatta Mekke’den Medine’ye hicret etmek zorunda kaldı.

Hz. Muhammed(S.A.V)’in hayatından birçok genel kültür soruları çıkabilmektedir. Bu sorulardan başlıca doğum tarihi, ölüm tarihi, Medine’ye hicret yılı gibi sorulardır.

Hz. Muhammed(S.A.V), 610 yılından 632 yılına kadar İslamiyet’i anlatmakla uğraştı. Bu zaman aralığında binlerce insan Müslüman oldu. Hz. Muhammed(S.A.V), 8 Haziran 632 yılında Medine’de vefat etmiştir. Şu anda kabri Medine’de Ravza-i Mutahharada’dır.
 
Benzer konular Forum Tarih
Dabatay İslami Bilgiler 0 552

Benzer konular