Hz. Ali Kimdir?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Hz. Ali Kimdir?
Tam adı Ali bin Ebu Talip olan Hz. Ali, 599 Yılında Mekke toprakların da doğup, 661 yılında Küfe'de Hakkın rahmeti ne kavuşmuştur. İslam Devleti’ni temsilen 656 ile 661 yılları arasında yönetmiştir. İslam dininin Peygamberi olan Hz. Muhammed’in damadı ve aynı zamanda amcası Ebu Talih’in de oğlu olan Hz. Ali, İslam peygamberlerinin davetini geri çevirmeyen ilk erkek olmuştur. Sünni İslam’a göre dört halifenin sonuncusu olup, Şii ıslama göre ise imamların ilk olanı ve peygamberin hak varisidir. Şii ile Sünni mezhebinin farklılaşmalarının asıl sebebi Ali ile İslam Peygamber’inin vasisi hakkındaki bu düşünce farklılıklarından kaynaklanmaktadır.

hz-ali.jpg


Hz. Ali ve Hz. Muhammed:
Muhammed’e Vahiy geldiği zamanda ise, İslam davetini kabul eden ilk erkek olan Hz. Ali, yaşamını İslam dinine adamıştır. Hz. Muhammed’in emri üzerine onun yatağında yatıp hicret gecesi aldığı emanetleri sahibine teslim eden Ali, kısa bir zaman içerisin de Peygamberin peşinden Medine’ye ulaşmış, burada İslam dini olan Hz. Muhammed’in kızı ile Allah’ın emri ile evlenmiştir. Medine zamanında başlayan ilk ufak çaplı savaşlar ile başlayarak neredeyse gitmediği hiçbir savaşın olmadığından dolayı, savaşta olan yeteneği ve cesareti ile nam salmış Hz. Ali üçüncü halife olan Osman bin Affan’ın şehit olmasının peşine halk tarafından halifeliğe konulmuştur.

Hz. Ali’nin Doğumu:

Hz. Ali M.S 599 Yılında Kâbe de doğdu. Annesi Fatıma, Ali’yi doğurmak üzere Kabe’nin duvarına yaslandı, bu sırada Duvarın yarılmasına ve bir sesin Fatıma’yı içeri çağırdığına inanılır, Fatıma içeri girer ve Ali’yi doğurur.4.Gün Fatıma dışarı çıkar ve kucağında bir Erkek çocuğu vardır. Ebu talip ve tüm ailesine haber verilir. Hz. Muhammed etrafındaki herkesten önce Ali’yi kucağına alır ve Ebu Talibin yaşadıkları eve kadar kucağında götürür.
 
Benzer konular Forum Tarih
Dabatay İslami Bilgiler 0 509

Benzer konular