Hormonal Bozukluk Regli Engelliyor

'Kadın Sağlığı' forumunda Gizem tarafından 10 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. Gizem

  Gizem Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  202
  Alınan Beğeniler:
  89
  Ödül Puanları:
  28
  Hormonal bozuklukların regli engellemesi, sık karşılaşılmasa da meydana gelebilen bir durumdur. Dünya genelinde birçok bayan hormonal bozukluklar sonucu geç regl olmaktan yakınmaktadır. Konu hakkında detaylı bilgiye yazı devamından ulaşabilirsiniz...

  Hormonal Bozukluk Nedir?
  Hormonal bozukluk denildiğinde daha çok kadın hormonları ya da üreme ile alakalı hormonlar ve buna bağlı oluşan sıkıntılar akla gelse de aslında hormonal bozukluk oldukça geniş bir kavramdır.

  Hormonal bozukluk, bütün vücut hormonları kapsayan bir sağlık sorunudur. Hormon düzensizliği, vücuttaki hormonların düzenli salgılanamaması anlamına gelir. Bu düzensizlik kadınlık hormonlarında olabileceği gibi hipofiz, tiroid gibi hormonlarda da olabilir. Hormonal bozukluk kişinin sadece fiziksel değil ruhsal dengesini de sarsar.

  hormonal-bozukluk.jpg
  Hormonal Bozukluk ve Regl:
  Hormonal bozukluk kavramının en sık kullanıldığı durumlar aşırı tüylenme ve regl düzensizliği durumlarıdır. En sık rastlanan hormonal hastalıklardan biri olan ‘polikistik over’ sendromunda bu iki sorun da görülebilmektedir. Ancak özellikle genç yaşlarda görülen bu aşırı tüylenme durumlarının hepsine hormonal bozukluk demek sık sık yapılan yanlışlardandır

  Bir regl başlangıcından diğer regl başlangıcına kadar geçen süre 21-35 gün arasında, kanama süresi 2-7 gün arasında olduğunda buna düzenli bir regl döngüsü diyebiliriz. Bu süreler dışında kalındığında ise regl düzensizlikleri başlamaktadır.

  Regl düzensizliği ve hormonal bozukluk; polikistik over, tiroid hormonu düzensizlikleri ya da yumurtalık kistleri gibi hormonal bozukluklar regl düzensizliğine sebep olabilmektedir. Regl düzensizliği tedavi edilmediğinde ise ileride yumurtlama fonksiyonlarının sağlıksız olması ya da aşırı kilo alımı gibi sorunlara yol açabilir. Bunun için düzenli kontroller ve uygulanan tedavi yöntemleri oldukça önemlidir.

  Kadınlarda regl düzensizliğine sebep olabilecek başlıca hormonlar şunlardır: FSH, LH, Estrojen, Progesteron, Prolaktin, TSH, T4, T3, Testosteron, DHEA-SO4, 17 Hidroksi Progesteron.

  Regl bozukluğunun sebebi hormonal bozukluk olabileceği gibi farklı sorunlardan da kaynaklanabilir. Diğer ihtimaller de göz önüne alınarak tanımlanmalıdır.
   
  Handan Aldinç bunu beğendi.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş