Hipertansiyon Tedavisi

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Hipertansiyon birçok sebebe bağlı olarak görülen kan basıncı yüksekliğidir. Kan dolaşımı için gerekli basıncın normalden fazla olması anlamına gelen hipertansiyon mutlaka uzman kontrolünde takip edilmelidir. Ülkemizde yaklaşık 15 milyon kişide görülmekte olan hipertansiyon hastalığı çok nadir bir kesim tarafından ayrıntıları ile bilinmekte ve etkin bir tedavi ile tedavi edilmektedir. Ortaya çıkış nedenlerinin arasında genetik yatkınlık, aşırı tuz tüketimi listenin en başında yer alan nedenlerdendir. Fakat hastaların %95 gibi büyük bir kesiminde yüksek tansiyonun nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Mutlaka kontrol altına alınmalıdır aksi takdirde ani tansiyon yükselmeleri beyin kanaması ve felçle sonuçlanabilmektedir.

hipertansiyon.jpg


Hipertansiyonun Belirtileri:
"Sessiz düşman" olarak da bahsedilen hipertansiyon yıllarca hiç belirti vermeden beyin, böbrek, kalp ve damar sistemine zarar verebilme olasılığına sahiptir. Bu yüzden belirli aralıklarda kan basıncının ölçtürülmesi gerekir. Belirgin olan belirtileri arasında ise baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, görme bozuklukları yer alır. Kişiden kişiye farklılık gösterdiği için herkeste aynı belirtiler görülmez. Belirtilerin biri ya da birkaçı hissedilse dahi doktora başvurulması önerilir. Söz konusu hastaların hipertansiyon tedavisi için geç kalmamaları hastalık sürecinde önemlidir.

Hipertansiyonun Tedavi Süreci:
Hipertansiyon tedavisinde öncelikli amaç kan basıncını 140/90 mm hg altına düşürmektir. Eğer söz konusu hastada organ hasarı, böbrek yetmezliği ya da şeker hastalığı varsa kan basıncını daha da düşürmek hedeflenir. Tam teşekküllü bir tedavi için yaşam tarzı değişikliğine gitmek zorunludur. İlaç tedavisinin yanı sıra kilo kontrolü, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin kısıtlanması çok önemli detaylardır. Erken tanı konulup, kontrol altına alınan hipertansiyon vakalarında ise hastalık yaşam kalitesini etkilemez. Her zaman için ilk iş doktor tavsiyesi ile hareket etmektir. Çünkü hipertansiyon tedavisi kişiye özel bir tedavi olmalıdır.