Hemoroid İçin Tedavi Yöntemleri

'Sindirim Sistemi' forumunda Dabatay tarafından 27 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

1. Dabatay

Dabatay Forum Sahibi Yönetim

Alınan Beğeniler:
    325
    Ödül Puanları:
    62
    Hemoroid Hastalığı Nedir?
    Bir diğer adı basur olan bu hastalık kişide oldukça rahatsızlık yaratan bir durumdur. Hemoroid hastalığı, en çok toplardamar da meydana gelen submükoz'un genişleme gösterip dışarıya sarkması ile oluşur. Hemoroid hastalığı, iç ve dış olmak üzere iki ayrı grupta incelenir. İç hemoroid durumu fazla ağrı ya da kaşınma gibi belirtiler göstermez. Çok ileri dereceye gelmediği sürece aralıklı şekilde kanama ile kendini belli eder. Dış hemoroid hastalığı ise belirtilerini çoğunlukla sancılı ağrılar ve şiddetli kaşıntılar ile gösterir. Dış hemoroid de, el ile hissedilen ve ciltte kabarıklık hissi oluşturan dokular meydana gelir. Bunun yanı sıra, bazı genişleme göstermiş damarlarda pıhtı oluşması, şiddetli ve diken hissi veren acıları ortaya çıkarır.

hemoroid-tedavisi.jpg

Hemoroid İçin Tedavi Yöntemleri:
    Hemoroid için tedavi yöntemleri belirlenmesi, hastalık derecesine değişim göstermektedir. Daha hastalığın ilk aşamalarında olan hastalar, evde yeme içme düzenine dikkat ederek bu problemden kurtulabilir. Ayrıca evde yapılabilecek diğer yöntemler ise şunlardır; ılık su takviyesi ile makat bölgesini rahatlatmak, rektal bölgeye soğuk su takviyesi yaparak kompres uygulamak ve de çeşitli bitkisel karışımlar bu hastalıktan kurtulmak ya da azalmaya yönelik hastalığı hafifletmek oldukça mümkün bir hâle gelir.

Çok olmasa da ilerleyen hemoroid hastalığı için ilaç kullanımı işe yarayabilir. İlaçlar; şişkinliği, ağrıyı ve kanamayı kesmek için kesin yöntem olabilmektedir. Yeme içme düzeninde hemoroid hastalığına neden olan gıdalardan uzak durmak, hemoroid hastalığını tetikleyen durumlardan kaçmak için bir çözümdür. Yeme içme düzeninde, lifli gıdalar tüketilmesi bir hayli önem kazanıyor. Bunlar; mısır, nohut, fasulye, kepekli ekmek, elma, kuru baklagiller ve bu tip gıdalardır.

İlerlemiş hemoroid hastalığı için ameliyat gerekli bir durum haline gelebilir. Kişi bağırsaklarında olan bu problem için ameliyat olup bu hastalığı atlatabilir.

2. Serkan

Serkan Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    55
    Ödül Puanları:
    28
    Askerden sonra yaşadığım bu hastalığı bir türlü atlatamadım. Her acı yediğimde inanılmaz derecede sancı çekiyorum. Fitil ve krem kullanmama rağmen bir türlü tedavisini yapamadım. Geçenlerde bir video izledim uzman doktor hemoroid hakkında detaylı bir açıklamada bulunmuş. Yorum devamına eklemiş olduğum videoyu izleyebilirsiniz.

Aysema Alagül ve Nimet Canik bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş