Hayvanların Neden Olduğu Hastalıklar

'Temel Sağlık Bilgisi' forumunda Dabatay tarafından 8 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

1. Dabatay

Dabatay Forum Sahibi Yönetim

Alınan Beğeniler:
    558
    Ödül Puanları:
    92
    Hayvanlar ve insanlar ilk zamanlardan beri doğada ve şehirde yan yana bulunmuşlardır. Günümüzde ise gerek evimizde, gerek sokağımızda görebildiğimiz birçok hayvan bulunmaktadır. Ayrıca besin değerleri açısından soframızdan eksik olmayan beyaz ve kırmızı etlerden de bahsetmek gerekir.

hayvanlar.jpg

Hayvanlardan İnsanlara Bulaşan Hastalıklar:
    Hayvanların bulaştırdıkları hastalıkların başında şarbon bulunmaktadır. Şarbon, deri ve solunum yoluyla bulaşan ve insanda halsizlik, deride dökülme gibi belirtileri olan bir hastalıktır. Arkasından kuduz gelmektedir. Kuduz hastalığı hayvanlarda felç ve ardından ölüme sebep olur. Isırma yahut açık deriye salyanın değmesi ile bulaşır ve ateş, baş ağrısı, iştahsızlık gibi belirtiler görülür. Bir diğer önemli hastalık ise Bruselloz hastalığıdır. Süt ürünlerinin kaynatılmaması yahut kaynatılıp peynir yapılsa dahi en azından 3 ay tuzlu suda bekletilmesi gerekmektedir. Marketlerde peynir alırken üretim tarihinden sonra 3 ay geçmiş ürünleri almaya dikkat etmek gerekir. Bruselloz hastalığı yemek yememe, agresiflik, baş ağrısı ve bitkinlik gibi belirtiler gösterir. Bu hastalıkların yanı sıra toksoplazmoz, kuş gribi, veba, tüberküloz, ruam, tularemi gibi önemli hastalıklar vardır. Bu hastalıkların bulaşıcıdır ve ciddi riskleri bulunur. Bu yüzden fark edildiği anda tıbbi destek almak hayatta kalma ve yayılmaması için çok önemlidir.

Hayvan Hakları Nelerdir?
    Hayvan haklarının yasalaşma sürecinde atılan en büyük adım 1975 yılında Paris UNESCO evinde yayınlanan 14 maddelik Hayvan Hakları Bildirisidir. Bu bildiri devletlerin yasa yapma sürecine ön ayak olmuştur. Bildiride yayınlanan başlıca hayvan hakları ise hayvanların eşit doğduğu ve eşit yaşama haklarına sahip olduğu, zorunlu olmadıkça öldürülmeyeceğini üzerinedir. Günümüzde tartışma yaratan haklardan biri ise hayvanlar üzerinde psikolojik ya da fiziki acı çektiren deneyler yapmanın suç olduğunu söyleyen maddedir.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş