Hangi Organların Nakli Yapılır?

'İç Hastalıklar' forumunda Dabatay tarafından 25 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  369
  Alınan Beğeniler:
  558
  Ödül Puanları:
  93
  Hasar görmüş veya vücuttaki işlevini yerine getiremeyecek, tedavisi mümkün olmayan organların, sağlıklı organlarla değiştirilmesine “organ nakli” denir. Türkiye’de kalp, bağırsak, akciğer, pankreas, karaciğer ve böbrek nakli yapılabilmektedir. Böbrek ve akciğer gibi vücutta çift bulunan organlar veya kendini yenileyebilme özelliğine sahip olduğu için karaciğer canlı donörlerden de alınabilir. Kalp gibi yedeği bulunmayan organların nakli içinse kadavra yani cansız donör gereklidir. İstatistiklere göre Türkiye’de 23 bin 529 kişi organ nakli için beklemektedir. Organ nakli hastaların sağlık durumunun düzeltilmesi için gereklidir.

  organ-nakli.jpg

  Organlar Nasıl Bağışlanır?
  Organ bağışı, hastanelerde, organ bağışıyla ilgilenen kurum ve kuruluşlarda, organ nakli yapan merkezlerde ve sağlık müdürlüklerinde yapılabilir. Organ bağışı yapabilmek için iki tanık huzurunda organ bağışı kartını doldurup imzalamak gerekir. 18 yaşını doldurmamış kişiler bu bağışı yapamazlar.

  Böbrek Nakli:
  Kronik böbrek yetersizliği olan hastalar için böbrek nakli gerekebilir. Hastanın organ nakli merkezine başvurması gerekir. Daha sonra hastanın durumu incelenir organ naklini engelleyecek herhangi bir durum yoksa hasta sıraya alınır. Yakınlarından organını bağışlayacak biri olursa vericinin de fiziksel durumu incelenir ve uyum değerlendirmesi yapılır. Her hangi bir sorun çıkmadığı takdirde böbrek nakli yapılır. Kanser hastaları, hamileler, böbrek hastaları, şeker hastaları ve aşırı kilosu olan kişiler böbrek verici olamazlar.

  Kalp Nakli:

  Kalp nakli olabilmesi için hastanın, hastalığının son aşamasında olması ve ameliyatla tedavi edilebilme olasılığının bulunması gerekir. 55 yaşının üstünde olan hastalara nakil yapılmaz. Uygun verici bulunduğu zaman hastaya nakil gerçekleştirilebilir. Uygun verici olabilmesi için vericinin kalbinin sağlıklı olması, alıcının göğüs boşluğuna uyması ve alıcının beden dokusuyla vericinin dokusunun uyuşması gerekir. Tüm şartlar sağlandığında kalp nakli yapılabilir.

  Akciğer Nakli:
  Başarılı akciğer nakli Türkiye’de ilk kez 2009 yılında gerçekleştirilmiştir. Akciğer nakli geri dönüşümsüz akciğer hasarı olan hastalara yapılmaktadır. Verici bir kadavra ya da canlı olabilir. Canlı verici olmasının bazı avantajları bulunmaktadır. Akciğerin bekleme süresi kısa olacağından akciğerde oluşabilecek hasar en aza inmiş olur. Nakil için alıcı ile verici arasında kan grubu uyumu şarttır. Akciğer nakli olabilmek için nakil merkezine başvurulması gerekmektedir. Eğer hastanın durumunun nakil gerektirdiği saptanırsa nakil yapılır.

  Karaciğer Nakli:
  Karaciğer nakli vericinin karaciğerinden bir parça alınmasıyla gerçekleşir. Karaciğer kendini yenileyebilen bir organ olduğu için kısa bir sürede alıcının da vericinin de karaciğeri normale dönecektir. Verici ile alıcının ameliyatları aynı anda yapılmaktadır. Karaciğer vericisi olabilmek için 4. Dereceye kadar akraba olması gereklidir. Eğer vericiyle alıcı akraba değillerse durumun incelenmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Karaciğer nakli için kan grubu uyumu şarttır. Ayrıca vericinin karaciğerinde bir rahatsızlık olmaması ve karaciğerin alıcıya uyması da gereklilikler arasındadır. Bu şartlar gerçekleştiğinde nakil yapılabilir.

  Pankreas Nakli:
  Pankreas nakli şeker hastalarının vücudunun zarar görmemesi için yapılır. Çalışmayan pankreasın yerine insülin salgılayabilen bir pankreas nakledilir. Pankreas nakli olabilmek için 18-65 yaş arasında olmak gerekir. Pankreas nakli genelde böbrek nakliyle beraber yapılır fakat öncesinde ya da sonrasında da yapılabilir. Canlı vericiden çok nadir nakil yapılabilirken genelde vericinin beyin ölümünün gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Nakil için kan grubu ve böbrek naklinde yapılan doku uyumu gereklidir.
   
  Hortlak bunu beğendi.
   
 2. JantiBirAbiniz

  JantiBirAbiniz Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  12
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Tıp bu hızda ilerlerse herşeyin nakli yapılır yakında.
   
   
 3. ahmet89

  ahmet89 Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  22
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Kalp, karaciğer, böbrek, akciğer gibi
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş