Hamilelikte Spor Yapmanın Önemi

'Hamilelik Gelişimi' forumunda Hilal Bayraktar tarafından 12 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. Hilal Bayraktar

  Hilal Bayraktar Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  202
  Alınan Beğeniler:
  91
  Ödül Puanları:
  28
  Hamilelikte Fazla Kilo Almanın Nedenleri:
  Fazla kilolardan şikayetçi milyonlarca insan vardır. Düzensiz beslenme ve hayatlarında spor olmaması başlıca nedenlerdendir. Bu, insanların büyük bir bölümü plan yapmadan hamile kaldıklarından fazla kilolarından kurtulmaları zor olmaktadır. Fazla kiloları sadece hamilelik döneminde değil daha sonrasında da hayatların güç duruma getirmektedir. Tüm bu sorunları yaşamamak için düzenli bir şekilde spor yapılmalı ve diyet programlarına uyulmalıdır.

  hamilelikte-spor.jpg

  Spor Yapmanın Önemi:
  Gebe olan kişi her gün 30 ila 45 dakika arası yürümesi gerekir. Hamilelik sürecince spor sadece fazla kilolar için değil doğum esnasında yardımcı olduğu için de yapılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre düzenli bir şekilde spor yapan kadınlar yapmayan kadınlara göre daha rahat doğurduğu ortaya çıkmıştır. Ve böylece hem çocuk hem de anne daha az zarar görür. Annenin uyku problemlerini çözer. Hamilelik sürecinde oluşan ödemleri azaltır. Kadınlar doğum yaptıktan sonra özellikle kalça ve karın bölgelerinde estetik bozukluklar ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durumda annenin hamilelik döneminde yaptığı sporun etkisiyle bu bölgeleri çok daha kolay eritir. Ama spora devam etmelidir. Hamilelik zamanında kadınlar psikolojik olarak kendilerini kötü hissedebilmektedir. Spor sayesinde kendini daha güçlü hisseder ve kendine daha çok güvenir.

  Hamilelikte Spor Yapmak Tehlikeli Mi?
  Hamilelikte spor yapmanın bir zararı yoktur. Ama önce doktorunuza bu konu hakkında bilgi vermelisiniz. Çok büyük bir sorun olmadıkça doktorunuz buna karşı çıkmayacaktır. Anne adayı sporunu düzenli bir şekilde devam ettirmelidir. Haftada en az üç, dört gün spor yapmalıdır. Egzersizi çok fazla abartırsa bu çocuğa ve kendine zarar verebilir. Kısa tekrarlar halinde yapılmalıdır. Günlük sporuna, başlamadan önce ısınma hareketleriyle başlamak uygun olacaktır. Kendini çok fazla yormaması ve yıpratmaması gerekir.
   
  Canan, Nazlıcan ve Çilem Fidan bunu beğendi.
   
 2. Nazlıcan

  Nazlıcan Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  106
  Alınan Beğeniler:
  24
  Ödül Puanları:
  18
  Kesinlikle hamile olan kadınlarımızın spor yapmasını tavsiye ederim. Sağlıklı doğum için en etkili yöntemlerden biri de şüphesiz spor yapmaktır. Çevremdeki birçok arkadaşım hamilelik süresince spor yapıp doğumunu sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmiştir.
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş