Hamileler Epilasyon Yaptırabilir Mi?

Gizem

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
214
Tepkime puanı
98
Konum
İstanbul
İstenmeyen tüyler hamileler de dahil tüm kadınların ortak sorunudur. Gelişen teknoloji bize tüylerden kalıcı olarak kurtulma imkanda sunmaktadır.

hamileler-epilasyon-yaptirabilir-mi.jpg


Hamilelik ile birlikte hormonlara bağlı tüylenmeler ise hamilelerin çok canını sıktığı bir konu olduğu için akıllara lazer yöntemi gelmektedir. Lazer ve iğneli epilasyon çocuğuma zarar verir mi diye düşünmeniz oldukça normal. Epilasyon çeşitlerini daha yakından inceleyecek olursak;

Lazer Epilasyon:

Uzmanlar, hamilelik sonrası hormonların normale dönmesi ile tüylenmenin de bununla beraber azaldığı dolasıyla lazer epilasyonu hamilelik sonrasına ertelemenin daha iyi olduğunun görüşünde. Hamilelik sonrasını beklemek istemeyenler derin bir oh çekebilirler çünkü lazer uygulamasının anne çocuk sağlığına herhangi bir zarar vermediği de bir gerçek. Lazer ışık enerjisi tekniğidir ve röntgende kullanılan x-ışınından farklıdır. Işık enerjisi doku içerisinde ancak bir kaç milimetre ilerleyerek yüzeye etki eder ve bebeğe ulaşacak kadar derine inme yeteneğine sahip değildir. Bu nedenle lazer epilasyonun hamilelere herhangi bir zararı yoktur.

İğneli Epilasyon:
İğneli epilasyonu, lazere kıyasla kıl köklerine inip belirli bir ölçüde elektrik akımı vererek kıl kökünü tamamen öldürmeyi hedeflediği için çok fazla acı veren lokal anestezi veya uyuşturucu kremler verilerek yapılan bir işlemdir. Anne adaylarına ve bebeğe zararı olduğunu söylemek için yeterli oranda bilgi yoktur. Sonucunun nelere mal olacağı bilinmediği için gebelikte bu uygulama önerilmemektedir. Ağrı eşiği düşük annelere oluşabilecek travmalardan dolayı bebeği düşürme olasılığı ile karşı karşıya kalınabilir bu yüzden tavsiye edilmemektedir.

Gebelik süresince anne adayı için strelizasyon çok önemlidir. Lazer ve özellikle iğneli epilasyonda kullanılan aletlerin ve malzemelerin ayrıca yapılan işlemlerin özenli, nezih ve kaliteli olması tercih edilmelidir. Gebelik süresince epilasyon yaptıran veya kendi yapabilen anne adaylarının bu hassas dönemi dikkatli atlatmaları gerekmektedir.
 

Benzer konular