Hamile Kalmak İçin Uygun Zaman Nedir?

Gizem

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
214
Tepkime puanı
98
Konum
İstanbul
Hamile kalmak için en önemli zaman kadının yumurtlama dönemine yakın günlerde cinsel ilişki yaşamasıdır. Yalnızca yumurtlama gününde ilişkiye giren anne baba adayları çocuk sahibi olmaya daha yakındırlar. Aşırı ilişkide bulunmak hamile kalmak için kesin ve etkili yöntem değildir. Bunun için aylık döngüler takip edilmeli, yumurtlama dönemleri hesaplanmalıdır.
Adetleri düzensiz olan kadınlarda yumurtlama günü tam olarak tespit edilemeyebilir. Böyle bir durumda vücut sıcaklığını ölçmek işe yarayan bir yöntemdir.Yumurtlamadan hemen sonra vücut sıcaklığı artar ve böylelikle adet dönemi test edilebilir. Kadınların büyük çoğunluğu adet döneminin 11 ve 21'nci günleri arasında yumurtlamaktadır. Bunu takiben 11. gün ile 21. günler arasında cinsel ilişki yaşandığında gebelik elde edilme olasılığı yükselir.

Genel olarak adet döngüsü ortalama 28 gündür, çok azında 21 günden daha kısa ya da 35 günden daha uzun bir zamanda regl görülmektedir.

Korunma Hemen Bırakılmalıdır:
Korunma sonrası üreme yeteneğinin geri dönmesi 3 ayı bulabilir. Örneğin uzun süre doğum kontrol hapları ile korunma iğneleri kullananlarda 3–6 ay kadar bir süre gebelik oluşmayabilir. Spiralin çıkarılması durumunda, kısa süreli kullanılan doğum kontrol haplarının bırakılması durumunda ise ertesi ay hamile kalınabilir.

Hamilelik ve öncesindeki dönemde çiftler saunadan gibi veya çok sıcak suyla banyo yapmak gibi yüksek ısıdan uzak durmalıdırlar. Ayrıca bilgisayar ve televizyon ekranlarından etrafa yayılan elektromanyetik alandan da mümkün olabildiğince uzak durmalıdırlar. Özellikle monitörlerin arka tarafından uzakta oturmak gerekir.
 

Benzer konular