Günümüzün Hastalığı; Depresyon Tedavisi ve Belirtileri

'Ruh Sağlığı' forumunda Dabatay tarafından 22 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  189
  Alınan Beğeniler:
  325
  Ödül Puanları:
  62
  Depresyon ve İnsana Etkileri:
  Depresyon, günlük yaşantımızda sürekli duyduğumuz ve artık duymayı da hiç yadırgamadığımız bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Depresyon kelimesi Fransızcadan dilimize girmiştir ve çukur, çöküntü anlamlarına gelmektedir. Günümüzde bu tanımlamayı rahatça yapabilecek kadar bilgiye sahip olmamızın nedeni örnekleriyle de sık karşılaşır hale gelmemizdendir. Ancak bireyin kendi kendine bu teşhisi koyması mümkün değildir. Mutlaka ilgili hekime başvurarak elde etmesi gereken bir bilgidir. Ruh bunalımlarımızın hepsini depresyon olarak adlandıramayız, dolayısıyla doktorların beyan ettiği belirtileri dikkate almamız gerekmektedir.

  depresyon.jpg

  Depresyon Belirtileri:

  - Sosyal yaşamdan uzaklaşma

  - Günlük aktivitelere ilginin azalması

  - Karamsarlık, kendine güvenin azalması

  - Konsantrasyon güçlükleri

  - Sinirlilik hali, üzüntü, kaygı

  - İntihar düşüncesi, suçluluk hissi

  - Bakımsızlık, özensizlik, içe dönme

  - Cinsel istekte azalma

  - Aşırı yeme veya iştahsızlık

  - Aşırı uyku veya uykusuzluk

  Her Üzüntü Veya Kaygılı Durum Depresyon Mudur?

  Hekimler tarafından belirtilen semptomlara göre kendimizi değerlendirebiliriz. Fakat her üzüntülü ya da kaygılı durumumuz için depresyon adlandırması yapamayız. Bu belirtiler günlük hayatın stresiyle her bireyde zaman zaman ortaya çıkan belirtilerdir. Her gün her beklentimizin gerçekleşmesi veya her gün kendimizi aynı oranda iyi hissetmemiz mümkün değildir. Depresyonda olduğumuzu düşünmemiz ve bir hekime başvurmayı düşünmek için, Bahsedilen belirtileri hayatımızın her alanında gözlemleyebiliyor olmamız gerekir. Kaldı ki çevremizdeki insanlar da davranış değişikliklerimizi fark edeceklerdir.

  Depresyon Tedavisi:
  Depresyon bir hastalıktır ve her hastalık gibi tedavi edilmesi gerekir. Benzer belirtiler, hayatımızı gerçekten etkilemeye başladıysa, günlük yaşantımızda kolayca gerçekleştirdiğimiz davranışlar sekteye uğradıysa vakit kaybetmeden tedavi sürecimizi başlatmalıyız. Tedavi sürecinde hekimin gerekli gördüğü durumlarda ilaçla tedavi yapılacaktır veya çeşitli terapi yöntemleriyle sıkıntı giderilmeye çalışılacaktır. Depresyon tedavisi olan bir rahatsızlıktır ve birçok insan bu tedaviyi almaktadır. Önemli olan kendi kendine geçmesini beklememektir.

  Sağlık
  : Beden, ruh, zihin sağlığı olmak üzere bir bütündür. Bu yüzden ruhunuzu her daim koruma altına almayı ihmal etmeyin.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş