Güneş Tutulması Nedir, Kaç Yılda Bir Olur?

'Soru(lar) / Cevap(lar)' forumunda Dabatay tarafından 2 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  367
  Alınan Beğeniler:
  556
  Ödül Puanları:
  92
  Dünya Ay Güneş Üçlemesi:
  Dünyamızın uydusu olan Ay kendisinin etrafında, Dünya'nın ve Güneş'in etrafında dönmektedir. Bu döngülerden kendisi ve Dünya etrafında dönüşünü 29,5 günde tamamlamaktadır; 1 yılda 12 kez Dünya etrafında döngüsünü tamamlamaktadır. Güneş etrafında ki dönüşü ise Dünya'nın uydusu olması sebebiyle birlikte tamamlamaktadır.

  Dünya ise kendisi etrafında dönerken aynı zamanda Güneş etrafında dönmektedir. Kendisi etrafında dönüşü 24 saat sürer ve gece ve gündüz oluşumu bu şekilde tamamlanmış olur. Güneş etrafında ki dönüşünü ise 365 gün 6 saatte tamamlamaktadır. Uydusu olan Ay Güneş etrafındaki döngüsünde eşlik etmektedir. Yani Ay da Güneş etrafındaki döngüsünü 365 gün 6 saatte tamamlamaktadır.

  gunes-tutulmasi.jpg

  Güneş Tutulması:
  Dünya ve Ay'ın kendi etraflarında ve Güneş etrafındaki döngüleri esnasında Güneş Ay ve Dünya aynı açıya denk gelmektedir. Yani Ay'ın Güneş ve Dünya'nın arasına girmesi bir paralel oluşturmaları durumuna Güneş Tutulması denilmektedir.

  Güneş tutulmasının çeşitleri vardır;

  1. Halkalı Güneş Tutulması

  2. Hibrit Güneş Tutulması

  3. Parçalı Güneş Tutulması

  4. Tam Güneş Tutulması

  Halkalı Güneş tutulması; Ay'ın, Güneş'in ortasında kalarak dışından halka görüntüsü vermesi durumudur.

  Hibrit Güneş tutulması; Güneş tutulmasının bazı yerlerden halkalı tutulma şeklinde bazı yerlerden de tam tutulma şeklinde gözlemlenmesidir.

  Parçalı Güneş tutulması; Ay'ın tutulma esnasında Güneş'in sadece bir kısmını örtmesi durumudur.

  Tam Güneş tutulması; tutulma esnasında Ay'ın tamamen Güneş'İ kapatması durumudur. Bu tutulma Ay'ın Dünya'ya yakın olduğu ve Güneş'in Dünya'dan uzak olduğu dönemlerinde gözlemlenir.

  Güneş Tutulmasının Zamanı:
  Güneş tutulması büyük olasılıkla yılda 4 kez meydana gelmektedir. Ancak yılda 5 kez meydana geldiği de görülmüştür. Bunların 2 tanesi tam tutulma halinde gerçekleşmektedir.

  Güneş tutulması bölgelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı bölgelerde tam tutulma gözükürken bazı bölgelerde tutulma görülememektedir.

  Dünya'nın herhangi bir yerinde meydana gelen tam Güneş tutulmasının, aynı yerde tekrardan meydana gelmesi için 375 yıl geçmesi gerekmektedir.
   
  Nazlıcan ve Alperen bunu beğendi.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş