Göz Altı Morlukları ve Tedavisi

'Cilt Güzelliği' forumunda Hilal Bayraktar tarafından 25 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

 1. Hilal Bayraktar

  Hilal Bayraktar Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  204
  Alınan Beğeniler:
  90
  Ödül Puanları:
  28
  Gözaltı morluğu her 6 kişiden birinde görülen cilt pigmentasyon sorunlarındandır. Gözaltı derisinin normalden koyu renkli gözükmesi olarak bilinir. Genellikle genetik faktörler etki etmektedir. Bazı kronik hastalıklar da bu sorunu tetikler. İnsanlar için oldukça rahatsız edici durumlardan biri de gözaltı morluklarıdır. Bu yüzden genel kültür açısından da önemli olan konulardan biridir.

  gozalti-morluklari.jpg

  Uyku alındığı halde sabahları gözaltlarında koyu halkalar çıkıyorsa bu kötü bir durumdur. Yorgunluk ve uykusuzluk gözaltı morluklarının tek nedeni değildir. Gözaltı morlukları çeşitli nedenlerle oluşur.

  İlerleyen yaşlarda vücutta gözlemlenen yağ, kas, kemik kaybı da gözaltı morluklarına neden olabilir. Yaşlanmadan kaynaklı doku kaybı olur, yağ tabakası incelerek gözaltı morluğu oluşturur.

  Bir başka nedeni genetik olarak göz çevresi derisinin ve kan damarlarının koyulaşmaya meyilli olması olarak bilinir. Burun tıkanıklığı da cilt doku renginin değişmesine neden olabilir. Kronik böbrek hastalıkları, sigara, alkol, beslenme bozukluğu da gözaltı morluklarına neden olur.

  Gözaltı morluklarının tedavilerinde medikal ve cerrahi uygulamalar kullanılır. Gözaltı morlukları tedavisine başlanmadan önce morlukların neden kaynaklandığı bulunmalıdır.

  Gözaltı morluklarının IPL lazer teknolojisi ile geçmesi mümkündür. Kimyasal peeling işlemi ile gözaltında kalojen artması sağlanarak, cilt kalitesi iyileştirilir. Böylece gözaltı morlukları geçer.

  Gözaltı morluklarının düzelmesi için kullanılan diğer yöntem de hyaluronik asit içeren dolgulardır. Gözyaşı çukurunun dolgunlaşmasını sağlayan bu dolgular, hacim vererek gözaltı morluklarını giderir.

  Hastaya ait bölgesel yağ alınıp, kök hücre ile zenginleştirilen yağ enjeksiyonları ile gözaltı morlukları giderilir. Yağ transferi geçici işlem değildir. Bu uygulama oldukça başarılıdır ve uzun süre etki gösterir. Aynı zamanda yanakların dolgunlaşması sağlanır. Göz çevresine de canlılık gelir.

  Gözaltı morluklarından kurtulmak için göz kapağı ameliyatı da yapılır. Göz kapağı cerrahisinde yüz canlı bir şekil alır. Gözaltı morlukları geçer.

  Gözaltı morlukları tedavisinde kullanılan diğer yöntem ışık dolgusudur. Teosyal Redensity 2 Gözaltı ışık dolgusu denen dolgu maddesi ile gözaltı morlukları 2 sene boyunca düzelir. 2 sene sonra tekrar gözaltı morluğu oluştuğu zaman aynı işlem uygulanır.

  Bu yöntemlerden farklı olarak damarları büzen ve renklenmeyi azaltacak özellikli kremler de gözaltı morluklarını hafifletebilir.

  Gözaltı morluklarından kurtulmak için günlük hayatta alınabilecek önlemler de vardır. Düzenli bir uyumak, dengeli beslenmek, güneşten korunmak, salata dilimlerini gözaltında gezdirmek, yaz ve kış güneş gözlüğü kullanmak, gözleri dinlendirmek, soğuk kompres uygulamak, uzun süre televizyon veya bilgisayara bakmamak, yüksek yastık tercih etmek gibi önlemler alınabilir.
   
  Engin Şen ve Hortlak bunu beğendi.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş