Göbek Düşmesi Tedavisi

'Sindirim Sistemi' forumunda Dabatay tarafından 31 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  369
  Alınan Beğeniler:
  558
  Ödül Puanları:
  93
  Uluslararası tıp literatüründe tam olarak adı konulamayan hastalıklardan biri de göbek düşmesidir. Ülkemizde göbek düşmesi, göbek kayması gibi isimlerle belirtilen bu hastalık, hastayı rahatsız eden pek çok belirti ile ortaya çıkmakta ve erkeklere oranla kadınlarda daha fazla vaka gözlemlenmektedir.

  [​IMG]

  Göbek Düşmesi Belirtileri:
  Göbek düşmesi, kendini pek çok rahatsız edici belirtiyle belli eder. Yaygın olarak bunlar; karın ağrısı, göbek deliği etrafında şişkinlik oluşması, halsizlik, hazımsızlık, yere doğru eğilince göbeğin başka yöne doğru kayması, göbeğe bastırıldığında farklı yerde atması gibi belirtilerdir. Bunların yanı sıra göbek ve göbek çevresinde hissedilen yoğun ağrı ve ağırlık hissi de göbek düşmesinin belirtileri arasındadır.

  Göbek Düşmesi Neden Olur?
  Göbek düşmesinin pek çok sebebi vardır. Genel olarak göbek düşmesinin sebebi, karın içi basıncının artmasıdır. Peki, bu basıncın artmasına neler sebep olabilir? Çok ağır yük kaldırmak, gebelik, aşırı kilolu olma hali, ani korku ve panik durumlarında karın içi basıncı birdenbire artacağı için göbek düşmesi meydana gelebilir.

  Göbek Düşmesi Nasıl Tedavi Edilir?
  Göbek düşmesinde tıbbi ve alternatif olarak pek çok yöntem kullanılmaktadır. Göbek düşmesinin tıbbi ve kalıcı tedavisi doktorunuzun uygun görüşü ile göbek bölgesine ameliyatla müdahale edilmesidir. Yine hekiminiz tarafından uygun görülecek bir kas gevşetici de karın içi basıncının düşürülmesinde etkilidir. Kupa çekmek veya bardak çekmek gibi yöntemler de göbek düşmesi tedavisi dendiğinde ilk akla gelen alternatif tıp yöntemleridir. Bunların yanı sıra sıcak kompres yapmak ve sıcak uygulamalar ile tedavi edilmesi, göbek düşmesinde etkili olacak yöntemlerdir.

  Göbek düşmesinin tekrarlanmaması için önlemler almak önemlidir. Örneğin mideniz boşken ağır eşya kaldırmamak, düzenli sporla karın ve sırt kaslarını güçlendirmek, yürüme esnasında ağırlığı iki ayağa dengeli dağıtmak, ağır eşya kaldırırken ani hareketlerde bulunmamak gibi önlemler göbek düşmesinin tekrarlanmasına engel olur.

  Göbek düşmesi durumunda bardak çekme yöntemini uygulayabilirsiniz. Detaylı bilgi sahibi olmak için yazı devamına eklemiş olduğum bağlantıdaki konuyu da inceleyebilirsiniz.

  https://www.forumbudur.com/konular/gobek-dusmesi-nedir-nasil-gecer.1491/
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş