Gebeler İçin Beslenme Önerileri

Gizem

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
214
Tepkime puanı
98
Konum
İstanbul
Bebeğin anne karnında tek besin kaynağı annesidir. Bebeğin bütün besin ihtiyaçlarını anne karşılar bu yüzden annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Annenin gebelik döneminde hem artan enerji ihtiyacını hem de vitamin ve mineral ihtiyacını karşılaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra faydaları araştırmalarla kanıtlanmış olan folik asidi doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmalısınız. Folik asit gebelikte nöral tüp defekti adı verilen anomalinin önlenmesinde önemli bir rol oynar.

gebeler-icin-beslenme.jpg


Anne çocuk sağlığı için anne adayının dengeli beslenmesi gerekmektedir. Toplumumuzda "sen hamilesin iki kişilik yiyeceksin" diye bir anlayış vardır. Sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek için anne adayının günlük besin ihtiyacına sadece 350 kcal eklemesi gerekmektedir. Gebelik süresince alınan kilo miktarı yaklaşık olarak 9-12 kg olmalıdır. Siz kilo aldıkça bebeğinizde aynı oranda büyümez. O yüzden fazla yemek yerine dengeli beslenme tercih

Gebelik Döneminde Nasıl Beslenilmelidir?

- Öncelikle anne adayı sigara ve alkolden uzak durmalıdır.
- Hamilelik döneminde bol bol su içilmeli, çay ve kahve tüketimini azaltılmalıdır. Kola gibi asitli içecekler yerine süt, ayran ve taze sıkılmış meyve suları gibi içecekler tüketilmelidir.
- Zeytinyağını diğer yağlarla karıştırıp kullanılması önerilir.
- Tuz oranını azaltmalı ve iyotlu tuz kullanmalıdır.
- Anne adayları bol bol mevsim sebze ve meyvelerinden tüketmeli ve tüketmeden önce iyice yıkamalıdır.
- Bebeğin sağlığı için katkı maddesi bulunan hazır gıda ürünleri tüketilmemelidir.
- Kırmızı et, balık çeşitleri ve beyaz et tüketmeye özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra sosis, sucuk ve salam gibi işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
- Beslenme tarzınıza ara öğünler ekleyip az az sık sık yiyerek kan şekerinizi kontrol altında tutun.

Egzersiz:
Gebelik dönemindeki önemli hususlardan biride egzersiz yapmaktır. Düzenli beslenmenin yanı sıra yapılan küçük ve basit egzersizler hem aşırı kilo alımını engeller hem de doğumu daha rahat gerçekleştirmenizi sağlar.

Egzersiz yapmaya başlamadan önce her anne adayı kadınların doktor tavsiyesi üzerine ilerleyiş kaydetmeleri gerektiğini bilmenizi isterim.
 

Benzer konular