Forum Sitesi Nasıl Kurulur?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Forum Sitesi Nasıl Kurulur?
Forum
sitesi kurmaya karar verdikten sonra hangi hosting ve domain firmasını kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Piyasada birçok firma bulunmasına rağmen en çok tercih edilen hosting özellikleri geniş kullanıcı barındırabilecek özelliklere sahip olanlardır. Bunun sebebi forum sitelerinin veri tabanlarında birçok içerik barındırmaları ve içerikleri sürekli işler vaziyette olmalarıdır.

forum-sitesi.jpg


Forum Sitesi Kurmak Kolay Mı?
Gerekli bilgi ve tecrübeniz varsa forum sitesi kurmak kolaydır ama üzülmeyin araştırarak ve yazımızı okuyarak gerekli yönlendirmelerden yararlanabilirsiniz. En çok problem yaşayabileceğiniz konu ise "Kaliteli içerik üretimi" olacaktır bunun sebebi yarışacağınız insanların veya firmaların konu hakkında tecrübelerinin derin olmasıdır. Siz de bolca araştırma yaparak bu açığı kapatabilirsiniz.

Forum Kurmaya Nereden Başlamalıyım?
Domain ve host satın aldıktan sonra ilk işiniz kuracağınız sitenize uygun bir forum scripti bulmak olacaktır. Piyasada en çok tercih edilen bazı forum scriptleri şunlardır:

1- Mybb (Ücretsizdir)

2- Simple Machines Forum (Ücretsizdir)

3- vBulletin (Ücretlidir)

4- XenForo (Ücretlidir)

Peki, Hangi Forum Scriptini Tercih Etmeliyim?
Aslında forumunuzu ne yönde geliştireceğinize bağlı bir sorudur bu. Eğer geniş ve büyük bir kullanıcı kitlesine hitap etmek istiyorsanız vBulletin scriptini kullanabilirsiniz. Script seçim aşamasında dikkat edilecek diğer husus ise satın aldığınız hosting'in özellikleriyle uyumlu olup olmamasıdır. Hosting'iniz ile iletişime geçip kurulum konusunu da uyumlu olup olmadığını sorabilirsiniz. Eğer uyumluysa sorunsuz bir şekilde kurulum yapabilirsiniz.

Kurulum Yaptıktan Sonra Neler Yapmalıyım?
Kullanıcıları en çok düşündüren sorulardan birisi de "Kurulum yaptıktan sonra neler yapmalıyım?" sorusudur. Bu sorunun da cevabı forumunuzun ne yönde olduğuyla alakalıdır. En kısa şekilde cevap vermek gerekirse; forumunuzun alt dallarını oluşturmanız ve tema kurulumu yapmanız olacaktır. Tema seçiminde dikkat edilecek husus ise forumunuzun alanına uygun olmasıdır. Eğer karışık bir tema kullanırsanız kullanıcılarınızı zorlayabilirsiniz hatta kullanıcı kaybedebilirsiniz.
 

ferhatcinar2

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
11 Kas 2018
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
İsterseniz bana ait olan forum sitesini ziyaret edin eğer hoşunuza giderse size script önerebilirim.
 

Benzer konular