Fazla Kilonun Zararları

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
FAZLA KİLONUN ZARARLARI:
Fazla kilo denince akla zararları geliyor. Peki, fazla kilonun zararlarına göz atmaya ne dersiniz? Hadi gelin hep birlikte fazla kilolu olmanın insana verdiği zararlara bakalım.

fazla-kilonun-zararlari.jpg


1. Merdivene Çıkmakta Zorlanmak:
Zayıf olan bir kişi merdiveni kolayca çıkabilir ama bunu şişmanlar için söyleyemeyeceğim. Çünkü 50 kiloluk bir kişi merdivene kolayca çıkabilir sebebi kendini kolayca kaldırmasıdır. Peki, 120 kiloluk bir kişi merdivene çıkacağında yukarıya 120 kiloluk yük kaldırması gerekmektedir.

2. Omurga Ve Sırt Ağrıları:
Düzenli bir şekilde güne başlamak için iyi bir uyku uyumalıyız. Fazla kilolu insanlar düzenli ve iyi bir uyku uyuyamazlar ve bunun sonucun da omurga sırt ağrıları meydana gelir. Günlük hayatlarında sırt ve omurga ağrılarıyla baş etmek zorunda kalabilirler.

3. Nefes Nefese Kalmak:
Kilolu birisi koşmaya başladıktan 5 dakika sonra bunalıp nefes nefese kalır. Kalp krizi gibi istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir.

4. Kalçadaki Ağrılar:
Kilolu insanlar gerek otur gerekse yattıkları zaman kalça ağrıları meydana gelir. Buda günlük enerjinin düşmesine sebep olabilir.

5. Kalp Krizi:
Yağlar vücudumuza zarar verdiği kadar organlarımıza da zarar veriyor. Mesela kalp damarları tıkanarak kalp krizi geçirme riski yükseliyor.

7. Karaciğer Yağlanması:
Fazla yağ oluşumu karaciğerde aşırı yağ biriktirmesine sebep olabilir. Karaciğer ölümüne sebep olur.

8. Yüksek Tansiyon:
Çok fazla kilo sonucuyla birlikte yüksek tansiyonlar beraberinde geliyor. Kilonun tansiyonu da büyük zararları var.

9. Kişisel Sorunlar:
Fazla kilo sağlık sorunları kadar kişisel sorunları da tetikliyor. Mesela kilolu biri fotoğraf çektirmeyi sevmez çünkü fotoğraf karşısında kötü çıkacağını düşünür. Bir örnek daha verecek olursak kilolu olduğu için ter kokusu da fazla olur.

10. Safra Kesesi:
Çok fazla kilolu olan insanlar da safra kesesinde taş oluşmasına ve birikmesine sebep olabilir.

11. Eklem Ağrıları:
Dirseklerde ve bacak diz kapaklarındaki eklemler fazla kiloyla birlikte şişebilir. Bunu sonucunda eklem ağrıları olabilir.

Kilolu insanlara zayıflamaları için tavsiye verecek olursak diyet ve sağlıklı beslenmeleri gerekiyor. Bunların yanına bir de spor yapma eklendi mi amaca çok çabuk ulaşılacağını unutmayın!