Facebook'u Kim Kurdu?

'Facebook' forumunda Dabatay tarafından 7 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  367
  Alınan Beğeniler:
  554
  Ödül Puanları:
  92
  Facebook’un Doğuşu:
  Facebook'un temeli 19 yaşındaki Harvard ikinci sınıf öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından 4 Şubat 2004'te atılmıştır. 2003 yılında Harvard Üniversitesi'nde oda arkadaşı olan Mark Zuckerberg ve kurucularından Eduardo Saverin'in yaptığı Facemash adlı oyun olarak hayata başladı.

  Mark-Zuckerberg-Facebook.jpg

  Facemash, kullanıcılara sınıf arkadaşlarını iki fotoğraf vererek ve uygun olup olmadıklarına karar vererek birbirlerine karşı oy vermelerini sağlıyor. Bir yıl sonra, 19 yaşındaki Zuckerberg’in kaldığı yurt odasından Facebook başlatıldı.

  Popülerliği, ABD'deki ve dünyanın her yerindeki üniversite kampüslerinde genişlediği için hızla büyüdü. 2005 yılı sonunda 6 milyon kullanıcıya ulaştı.

  Gelişimi Ve Dünya Çapında Yayılması:
  2004 yılında Facebook'un beş ortak kurucusu vardı; Zuckerberg, Saverin, Dustin Moskovitz, Andrew McCollum ve Chris Hughes. Zuckerberg haricindeki tüm kurucular 2012 yılında halka açılıncaya kadar şirketi terk etmişti.

  10'dan fazla şirket, halka arzdan önce Facebook'u satın almayı teklif etti ancak Zuckerberg satmak istemedi. Google, Microsoft, NewsCorp ve Yahoo’nun tüm girişimlerini engelledi.

  Facebook şu an neredeyse 500 milyar dolar değerinde (380 milyar £) ve Facebook, WhatsApp ve Instagram gibi üç ana sosyal medya platformunda yaklaşık 3,7 milyar düzenli kullanıcıya sahiptir.

  Facebook, Mayıs 2012'de tarihteki en büyük teknoloji IPOlarından birinde kamuya açıldı. Sosyal ağ, bugün yeni bir kamu şirketi için en yüksek değerleme olan 104 milyar dolar değerindedir.

  Şirketin hisseleri, titrek bir başlangıç sonrasında tırmandı ve Zuckerberg şimdi 70.4 milyar dolarla dünyanın en zengin 5. kişisi oldu.

  Facebook'un asla bitmeyen misyonu, teknolojiyi kullanarak insanları dünyaya bağlamaktır. Ayın bahislerinden bir tanesi, uyduları ve özerk güneş enerjisi ile çalışan güvercinleri kullanarak interneti çok uzak alanlara yaymaktır.

  Ayrıca, gelecekte iletişimin temelini oluşturacağına inandığı Facebook Uzayları adlı sanal gerçeklikte yeni bir sosyal platform geliştiriyor.
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş