Evdeki Hamam Böceklerinden Kurtulma Yolları

'Ev İşleri' forumunda Serkan tarafından 8 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. Serkan

Serkan Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    63
    Ödül Puanları:
    28
    Hamam böcekleri evde istenilmeyen en kötü misafirlerin başında gelmektedir. Bilindiği üzere hamam böcekleri ev ortamında üreyebilen böcek türlerinden biridir. Çünkü su, yiyecek ve barınacak yer buldukları vakit bulundukları ortamlarda rahat yaşayabilirler. Yalnız evimizde onların istediği ortamları onlara vermediğimiz sürece onlar da evden geldikleri gibi gideceklerdir.

Ülkemizde özellikle kadınlar hamam böceklerinin varlığından rahatsızlık duyarlar. Fakat hamam böcekleri biz insanlara doğrudan zarar veren böcekler değildir, insan vücudunu ısırmazlar ve düşünüldüğü gibi zararı yoktur ama bizler yinede evimizin hiç bir köşesini onlarla paylaşmayı göze alamayız.

Ev ortamında hamam böceklerinden kurtulmanın bir çok yolu vardır. Yazının devamında hamam böceklerinden kurtulmak için hangi yollara başvuracağınızı anlatacağım...

hamam-boceklerinden-kurtulmanin-yollari.jpg

Evdeki Hamam Böceklerinden Kurtulma Yolları:
    • Hamam böceklerinin kökünü kurutmak için evi ilaçlatmak gerekir. Bunun için profesyonel ilaçlama firmalarıyla anlaşabilir bu doğrultuda evinizi zehirleyerek işe koyulabilirsiniz.
    • Karbonat ve pudra şekerini karıştırın evde bulunan hamam böceklerinin bulunduğu noktalara elde ettiğiniz karışımı bırakın. Karbonat ve pudra şekeri hamam böceklerinin en çok sevdiği karışımdır. Bu yola başvurarak onları öldürebilirsiniz. Çünkü karışımı yiyen hamam böcekleri yuvalarına gider ve bulundukları yuva içinde ölürler. Sonra ölüsünü de yuva içinde bulunan diğer böcekler yiyeceği için onlarda temelli kökten temizlenmiş olacak.
    • Böcek ilaçları satan yerlerden etkili jel alabilirsiniz. Böceklerin görüldüğü noktalara ve yuva ağızlarına bu jeli sıkarak evinizi 5 - 6 aylığına koruma altına alabilirsiniz. Kapı aralarına, cam kenarlarına, çekmece köşelerine ve en önemlisi kalorifer peteklerine sıkmayı unutmayın!
    • Evin mutfak bölümünü temiz tutmaya özen gösterin. Çünkü yemek artıkları hamam böceklerinin en çok sevdiği şeylerin başında gelmektedir. Mutfak lavabosunda yemek gören böcekler bulundukları alanlara yuva yapabilirler.
    Yukarıda saydıklarımın dışında da hamam böceklerini evden uzaklaştırmanın farklı yolları mevcut. Ama ben sizlerle kendi geliştirdiğim ve kesin sonuç aldığım yöntemleri paylaşmayı doğru buldum. Özellikle pudra şekeri ve karbonat karışımını kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

Eğer olur da hamam böceklerini bir araya toplamak isterseniz, ışıkları söndürün kağıt üzerine bir tatlı kaşığı kadar yoğurt dökün ve 10 - 15 dk. bekleyip sonra ışıkları açın, görecekleriniz karşısında şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz. :unsure:

Konu hakkında sormak istediklerinizi ve daha önceden hamam böceklerini evden temizlemeye yönelik deneyimlerinizi yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

2. Qarizma

Qarizma Forumbudur.Com Moderatör

Alınan Beğeniler:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    Hamam böceği genelde giriş katta oturan kişilerin evlerinde görülen böcek türüdür. Bunun önüne geçmek için @Serkan arkadaşında dediği gibi evi ilaçlatmanız ve lavabo kenarlarını temiz tutmanız gerekiyor.

Bundan 7 yıl önce Ankara'da giriş katta arkadaşlarımla kalıyordum. Abartısız söylüyorum günde en az 5'e yakın hamam böceği görürdüm. Sonunda bizde eczaneden sıvı ilaç aldık suyun içine katıp evin her deliğine sıktık. İlaçlama sonrası evden mecburen 2 gün uzak kalmıştık ama değmişti diyebilirim.

Bence İstanbul'da oturanlar Tahtakale'de bulunan ilaç dükkanlarına uğrasınlar.

3. Sena

Sena Forumbudur.Com Moderatör

Alınan Beğeniler:
    34
    Ödül Puanları:
    18
    Pazardan, manavdan, marketten aldığınız sebzelere ve meyvelere dikkat edin. Çünkü bu böcekler dışarıdan aldığımız yeşil sebzelerle de ev ortamına girebiliyor.

Hamam böceklerine erken çözüm bulmanız üremelerinin önüne geçer. Eğer savaşmak için geç kalırsanız o vakit psikolojinizin bozulacağından emin olabilirsiniz.

Gerçekten çok iğrenç böcek olmalarının yanı sıra öyle her ilaçlamayla da ölmüyorlar. Bazı ilaçlara karşı bağışıklılık bile kazandıkları oluyor!

4. Aykuts

Aykuts Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yaz aylarında sebze ve meyvelerde, apartman bahçelerinde bir çok yerde haşereler karşımıza çıkmaktadır. Forumlarda ve bir çok yerde evde böcek ilaçlama yazıları ile bilgi verilmektedir. Fakat bu haberlerin ve yazıların çoğu doğru bilinen yanlışlardır.

Profesyonel destek alarak haşerelerden kurtulmak istiyorsanız yukarıdaki açıklamaları baştan sona okuyun.

5. Dogrucu

Dogrucu Forumbudur.Com Ziyaretçi

6. Dogrucu

Dogrucu Forumbudur.Com Ziyaretçi

Hamam bocekleri maalesefki sadece giris katlarda olmuyor ..ben 5. Katta oturuyorum ve mutfagimda inanilmaz buyukte hamam bocekleri olurdu..gece bebegime mama hazirlamak icin mutfaga girip isigi actigim da en az 10 tane bocek her bir yere dagilirdi..evi terk etme noktasina gelmistim ki karbonatla pudra sekeri karisimini ogrendim ..ve boceklerin gelebilecegi noktalara serptim..ozellikle tezgah altina..bir kac gun evden uzaklasmam sonucunda dondugde her birininin gezdikleri yerde olmus oldugunu gordum..genel bir temizlik sonrasi buyuk bir oh cektim ..artik 1 tane bile yok tamamen arindi evim boceklerden ..

7. erentcolak

erentcolak Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bu tarz problemler geçtiğimiz dönemde biz de yaşamıştık. Evi ilaçlattıktan sonra herhangi bir sorun kalmadı ortada. 1-2 gün kalacak yeri olan arkadaşlar için en kestirme çözüm evi ilaçlatmak sanırım.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş