Evdeki Hamam Böcekleri Nasıl Yok Edilir?

Doğukan Ayyıldız

Forumbudur.Com
Moderatör
Bilindiği üzere hamam böcekleri ev ortamlarında sıklıkla görülen böcek türüdür. Özellikle yaz akşamlarında karanlık odanızın ışığını yaktığınızda duvarda hızla kaçan bir cisimle karşılaştığınızda, bilin ki o zaman kötü bir misafiriniz var! Çünkü ev ortamında kesinlikle görünmesini istemediğimiz böceklerdir. Zaten ev ortamında bu böceği gören kişilerin ister istemez huzuru kaçabiliyor.

Eğer bu böceklerle başta mücadele edilmez ise çok kısa sürede üreyebilir ve evin her köşesine yaşayabilirler. Tek yaşamak yerine sürü halinde yaşayan bu iğrenç ötesi böcekler, aç ve susuz bir şekilde de yaşayabilirler. Unutmayın; hamam böcekleri kafası kopuk olsa bile uzun süre yaşamını sürdürebilirler.

Hijyensiz bir ortamdan geldikleri için üzerinde taşıdıkları bakterileri ve mikropları insanlara bulaştırabilirler. Yaşamımızın her noktasında görebileceğimiz bu böcekler, genellikle açıkta kalmış gıdaların üzerinden beslenirler ve maalesef beslenmiş oldukları gıdaların üzerine dışkılarını yaptıkları gibi salyalarını da bulaştırırlar. Bu nedenle ev sahipleri evlerini istila eden bu böceklere karşı savunmaya geçmeli ve adından bahsedilen böceklerin sonunu getirecek çalışmalara koyulmalıdır.

Yaptığım araştırmalar sonrası hijyenik (temiz) olan ev ortamlarında hamam böceklerinin fazla yaşayamadıklarını öğrendim. Ancak bazı kişiler evlerinin her ne kadar temiz olsa bile bu böceklerle karşılaştıklarını söylemektedir.

Şimdi sıra geldi evdeki hamam böceklerinden nasıl kurtulacağınızı öğrenmeye...

Evdeki hamam böcekleri nasıl yok edilir? İşte cevabı:

İlk öncelikle hamam böceklerinin evimize nereden geldiğini tespit ederek işe koyulmamız gerekir. Daha sonra tespit edilen yuvaları imha edip ve o bölgeyi temizleyerek aşağıda paylaştığım yöntemlerle mücadeleye devam edilir.

Hamam böceklerinden kurtulmak için pudra şekeri & karbonat karışımı etkili olacaktır.

Hamam böceklerinin bayıldığı karışımlardan biridir. Karışım için 1 yemek kaşığı pudra şekeri ve karbonat yeterli olacaktır. Elde edilen toz karışımı hamam böceklerinin bulunduğu noktalara dökmelisiniz. Böylelikle karışımı yiyecek olan böcekleri karbonatın yan etkisi sonucu şişerek patlayacaklar. Genelde bu yönteme başvuranların olumlu sonuçlar elde ettiğini söyleyebilirim. Çevremde bu yöntemle hamam böceklerinin sonunu kazıyanları bilirim. :)

Hamam böceklerinin katili olmak için borik asit kullanımına başvurabilirsiniz.

İlk yöntemi denedim faydasını görmedim diyorsanız o vakit ikinci karışımı denemeye koyulabilirsiniz.

1 ölçü kadar borik asit, un ve şekeri karıştırın. Elde etmiş olduğunuz karışımı bir çay tabağına koyun ve hamam böceklerinin yuvasına yakın bir yere bırakın. Kokusuna dayanamayacak olan böcekler bu karışımı yediklerinde bir süre sonra ölecekler. Yuvasında ölecek olmaları diğer üreyecek olan yavrularında ölmesi demektir.

Son olarak konuyla alakalı bir video paylaşımı yapacağım. Yazı devamına ekleyeceğim videoyu izleyerek uzman kişi ağzından da hamam böceklerini nasıl yok edebileceğinizin alternatif yöntemlerini dinleyebilirsiniz.

Eğer her şeye rağmen hala evdeki hamam böceklerinden kurtulamıyorum diyorsanız o zaman tek çare profesyonel ilaçlama firmalarıyla anlaşmanız gerekecek. Şimdiden bu konuda başı belada olan arkadaşlara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.