ERTES72 Doğum Kontrol Hapı Kullananlar

'Doğum Kontrolü' forumunda Beril Altıntaş tarafından 4 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. Beril Altıntaş

Beril Altıntaş Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    ERTES72 Nedir ve Ne İçin Kullanılır?
    ERTES72
    , korunmasız ilişkiler sonucu 72 saat (3 gün) içinde kullanılması gerekilen doğum kontrol hapıdır. Günümüzde birçok kadının tercihi olan ERTES72 doğum kontrol hapı, olası gebeliği önlemekte etkin rol oynamaktadır. Doktorlar sadece acil durumlarda kullanılması gerektiğini söylemektedir. Hormon içerikli bir hap olduğu için kullanımdan sonra şiddetli kanama durumu yaşanabilir, bu durum tamamen hormon bozukluğuna yol açtığı için yaşanır.

ERTES72, içerdiği levonorgestrel sentetik hormon sayesinde koruma sağlamaktadır. Korunmasız yaşanan ilişkilerden sonra 72 saat içinde alındığında, istenmeyen gebeliklerin 2/7 yaklaşık %84’ünü önlediği açıklanmıştır.

ERTES72 Hangi Durumlarda Kullanılır?
    • Hiçbir koruma yöntemine başvurulmadığı takdirde kullanımı uygundur.
    • Örneğin kondom yırtılması, sıyrılması veya doğru bir şekilde kullanılmaması sonucu kullanılabilir.
    • Genelde çiftler arasında cinsel ilişki sırasında geri çekme yöntemi hatalı uygulandığı için kullanılır.
    ERTES72 Yan Etkileri Nelerdir?
    Tüm ilaçlarda olduğu gibi, herkeste görülmese de ERTES72 kullanan bazı bayanlarda yan etkiler yaşanabilir. Çok yaygın (10 hastanın en az birinde görülebilecek yan etkiler sırasıyla şöyledir):
    • Hastalık hissine kapılma durumu yaşanabilir.
    • Mide bulantısı ve kasıklarda ağrılar meydana gelebilir.
    • Karnın alt kısmında şiddetli ağrıma yaşanabilir.
    • Yorgunluk hissi ve baş ağrısı yaşanabilir.
    Eğer hapı kullandıktan sonra yukarıda yazılan herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı danışmayı ihmal etmeyin.

ERTES72 Nasıl Kullanılır?

ERTES72’yi kesinlikle kullanım talimatına uygun olarak kullanmaya özen gösterin veya doktorunuzun ya da eczacınızın size tavsiye ettiği şekilde kullanın.

Korunulmamış cinsel temastan sonra, 72 saatlik (3 gün) bir süreyi aşmaksızın, mümkün olduğunca erken, tercihen ilk 12 saat içinde alınmalıdır. ERTES72, gebe değilseniz veya gebe kalmayı düşünmüyorsanız adet döneminizin herhangi bir zamanında alınabilir. Tableti çiğnemeyiniz, su ile bütün olarak yutunuz. Tablet almayı 6/7 geciktirmeyiniz. Korunmasız cinsel temastan sonra ne kadar çabuk alınırsa o kadar iyi çalışır.

Ruhsat Sahibi:
    Exeltis İlaç San. ve Tic. A.Ş.
    Kültür Mah. Nisbetiye Cad. No: 56, Akmerkez
    B Blok Kat: 6 D: 574 Etiler, Beşiktaş / İstanbul

Üretim Yeri:
    Laboratorios León Farma S.A
    C/ La Vallina s/n, Pol. Ind. Navatejera
    24008- Leon / İspanya

2. Emilyyy

Emilyyy Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba, sevgilimle 12 aralıkta tam reglim bittikten 1 gün sonra ilişkiye girdik ve condom kullanmamıza rağmen ilişki sonrası condomun sıyrıldığını farkettik. Hemen çıkardım ve eczaneye gidip ertesi gün hapı istediğimde Ertes72 verdiler. İlişkiden 1-1.5 saat sonra içtim. Hapı içtikten 5 gün sonra 3 gün süren bir kanamam oldu. Şimdi ise regl olmayı bekliyorum. Ancak regl tarihini ne zamana göre hesaplayacağım bilmiyorum önceki regl tarihim 5 Aralıktı ona göre 2 Ocakta olmam gerekiyordu bugün 9 Ocak. Bu arada 5 Ocakta da test yaptım negatif çıktı. Ben tarihi 17 Aralıkta yaşadığım 3 günlük kanamaya göre mi hesaplayacağım yoksa geciktim mi?

3. Canan

Canan Forumbudur.Com Moderatör

Alınan Beğeniler:
    93
    Ödül Puanları:
    28
    Merhaba @Emilyyy Hanım,
    Ertes72 hapı da Ella gibi etkilidir. Günümüzde üretimi yapılan birçok ertesi gün hapı ister istemez farklı yan etkiler yaşatabilmektedir. En sık rastlanan yan etkilerin başında aşırı kanama ve adet gecikmesi gelmektedir. Siz hesaplamayı normal adet gününüzden itibaren hesaplamaya başlayın. Zaten bir sonraki ay yine geçmiş tarihlerdeki adet yaşanacaktır.

4. Domates Güzeli

Domates Güzeli Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba, aynı durumu geçen ay ben de yaşamıştım, eczacım daha etkili olduğu için Ella'yı önermişti ve oldukça da işe yaradı. Arada biraz fiyat farkı var ama hiç önemli değil 3-5 lira için o riski göze alamazdım.

5. Yıldırım

Yıldırım Forumbudur.Com Ziyaretçi

Merhaba,

Ben sevgilimle cinsel ilişkiye girdim bilerek içine boşaldım ama şuan pişmanlık çekiyorum. Bu işin erbabı bir arkadaş varsa bana yardımcı olsun elin kızına boşaldık hamile falan kalırsa kötü olur. Lütfen yardım edin. :(

6. Serkan

Serkan Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    61
    Ödül Puanları:
    28
    @Yıldırım kardeş öncelikle geçmiş olsun...

İlişki ne zaman gerçekleşti? Eğer 5 gün içinde gerçekleşen bir olaysa kesinlikle ertesi gün hapı almanızı tavsiye ederim. Partnerin 5 gün içinde Ella ertesi gün hapı kullansın. Eğer bu süreci kaçırdıysan kız arkadaşının gebe kalmaması senin için sürpriz olur. Ama eğer geç kalınmış bir durum içindeyseniz üzülerek söylemeliyim korktuğunuz başınıza gelecek gibi görünüyor. :( Keşke 5 dakikalık zevkin kurbanı olmasaydınız.

7. Ali Candan

Ali Candan Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Güzel kardeşim sen ne diye gittin elin kızının içine boşaldın? Macera arıyorsan git hayat kadınlarıyla birlikte ol. Elin kızının günahına girip burada ağlamak nedir? Şimdi siz aldırış etmeyip ertesi gün hapı falanda kullanmadıysanız kesinlikle korkulan başınıza gelir. Sonuçta spermler yumurtalıklarla birleştiği an gebelik süreci için yumurtalıklar harekete geçer. Anlaşılan yaş itibariyle küçüksünüz ki böyle hapların var olduğundan haberiniz yok. Sen bu kafayla daha çok ağlarsın. ;)

8. ertess

ertess Forumbudur.Com Ziyaretçi

Erkek arkadaşım bacağıma boşaldı ve birkaç saat sonra tekrar seviştik. Biraz içime girip çıktıktan sonra kondom takıp bu sefer tamamen girdi ve kızlığım bozuldu. Ama ilk kızlığım bozulmadan biraz içime girdiği için korkuyorum hamile kalır mıyım diye. İlişki sonrasında da hap aldım ama hala korkuyorum.

9. Canan

Canan Forumbudur.Com Moderatör

Alınan Beğeniler:
    93
    Ödül Puanları:
    28
    Erkek arkadaşınız bacağınıza boşaldıktan sonra bölge temizliği yapmadan ilişki yaşandıysa hamile kalma riskini olabilir. Bu arada koruma hangi hapı aldığınıza bağlıdır. Ella ertesi gün hapı kullandıysanız %99 koruma sağlamaktadır.

10. ertess

ertess Forumbudur.Com Ziyaretçi

Peçete ile temizledi.ve o sırada bakireliğim bozulmamıştı daha sonra kondom takıp tamamen girdikten sonra kızlığım bozuldu.ve ertes72 kullandım

11. asdf

asdf Forumbudur.Com Ziyaretçi

Bu hapı kullanmayın, kullandırmayın arkadaşlar. Ben ilişkiden 1.5 saat sonra kullandım ve dış gebelik geçirdim. Hapı aldıktan 2 hafta sonra anormal kanama ve kasık ağrılarınız başlarsa hapı yuttunuz demektir.

12. Ankamall

Ankamall Forumbudur.Com Ziyaretçi

Arkdaslar sevgilimle iliskiye girdik saat 5 gibiydi iliskiten ortalama 1 yada 1.30 saat gecmeden ertes 72. Hapini kullandi cogu forumda kullânmayin deniliyo sevgilim kullandi yan etkilerini gorm3ye basladi bi sorun olurmu

13. Ertess

Ertess Forumbudur.Com Ziyaretçi

Acaba hasta oldunuz mu?

14. milyyy123123

milyyy123123 Forumbudur.Com Ziyaretçi

Ben merak ediyorum seni aynı şekilde başıma geldi ertes72 ile gebe kaldın mı?

15. Ertess

Ertess Forumbudur.Com Ziyaretçi

Adet günümü 9 gün geçti söylediği gibi 5 gün sonra benimde 3 gün süren bir kanamam oldu çok korkuyorum şuanda.

16. offff

offff Forumbudur.Com Ziyaretçi

Adet gününüz ne zaman?

17. Kardelen

Kardelen Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ödül Puanları:
    8
    Bende ertes kullanmıştım 15 gün gecikme ve ara kanama yaşamıştım korkmayın

18. Lagatha

Lagatha Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    İlişki sonrası 15 saat sonra ertes72 hapı kullandım ertesi gün çok küçük bir kanama gördüm iğne ucu kadar sürekli hasta olmuş hissi ve küçük miğde sancıları bugün üçüncü gün henüz bir kanama olmadı kadın doğum uzmanına görümdüm sol yumurtamın çatlamış olduğunu söyledi bir hafta beklememiz gerektiğini henüz birşeyin belli olmadığını söyledi hapın %100 etkisinin olmadığını söyledi kanamamın olduğunu sordu. Var mı başından böyle birşey geçen bilgi sahibi olan

19. Lagatha

Lagatha Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Şuan çocuk istemiyorum.İlişki sonrası 15 saat sonra ertes72 hapı kullandım. Bu arada doğurgan dönemimdeyim ertesi gün çok küçük bir kanama gördüm iğne ucu kadar sürekli hasta olmuş hissi ve küçük miğde sancıları bugün üçüncü gün henüz bir kanama olmadı kadın doğum uzmanına görümdüm sol yumurtamın çatlamış olduğunu söyledi bir hafta beklememiz gerektiğini henüz birşeyin belli olmadığını söyledi hapın %100 etkisinin olmadığını söyledi kanamamın olduğunu sordu. Var mı başından böyle birşey geçen bilgi sahibi olan

20. Ümit yok

Ümit yok Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Sevgilimle 3 gün önce kondomlu ilişkiye girdik kondom yırtıldı ve çıkardım sonra devam ettik ama içine bosalmadim ilişkiye girdikten ertesi günü iliskiye girdigimiz saate hemen ertes72 aldım içti adeti 18 inde olması gerekirken kan gelmeye başlamış bugün lütfen yardimci olun uyku uyuyamiyorum

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş