Engellilere Bakım Maaşı

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Engelli insanlar sosyal hayatta çektikleri pek çok problemin yanı sıra ev yaşantısında da birçok problem yaşayabilmekte kendi işlerini kendisi yapamamaktadır. Belinden altı tutmayan ya da tamamen yatağa bağımlı olarak yaşayan engelli bireylerin aileleri veya birlikte kaldıkları kişiler de onun bu durumundan etkilenmektedir. Belki kendi işlerini rahat yürütmemekte, iş yerlerinden rahat izin alamamakta hatta bazen tamamen evde durmak ve hastasına bakmak zorunda kalmaktadır. Engelli bireyin alması gereken sosyal ve fiziksel destekler, çeşitli rehabilitasyon işlemleri de göz önüne alındığında, ailelerin bazen gereğinden fazla finans yükümlülüğü altına girdiğine şahit olmaktayız. Bu sebeple devletin sağladığı gelir avantajlarından birisi engelli bakım geliridir.

engellilere-bakim-maasi.jpg


Heyet Raporu Engellilik Yüzdesi:
Öncelikle heyet raporu olarak bilinen yani konusunda uzman doktorların bir araya gelerek yüzde olarak hastanın engel durumunu belirledikleri belgedir. Bu engel durumuna göre hastaya bakım maaşı verilebilir. Fakat bu tek kriter değildir.

Maddi Durum:
Hastanın yaşadığı evde aile bireylerinin sayısı ve eve gelen gelirin kıyaslaması ile yapılmaktadır. Ortalama gelir asgari ücretin üçte ikisini geçmezse aile maaş alabilir. Ancak fazla olması durumunda heyet raporu sonucu, engel durumu maaş almaya yeterli dahi olsa kişiler bu maaşı alamazlar. Bunun yanında belirtilmesi gerek önemli nokta eve giren maaş miktarıdır. Ailelerin geliri nereye kullandıklarının bir önemi yoktur. Örneğin gelir ailenin başka bir harcaması için kullanılıyor ve ailenin temel ihtiyaçlarını karşılamıyor olsa da bu bir anlam ifade etmez, önemli olan resmi gelir oranıdır.

Engelli bakım maaşları ile ilgili düzenlemeler aralıklı olarak değişmekte ve bu sebeple mağdur olmamaları için engellilere bakan aileler, düzenli olarak değişmeleri takip etmeli ve aylık planlarını buna göre yapmalıdır.

Detaylı bilgilendirmeyi Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı gibi kurumlardan alabilirsiniz.