Ella Ertesi Gün Hapı Kullananlar

'Doğum Kontrolü' forumunda Zuhal Şener tarafından 13 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

1. Zuhal Şener

Zuhal Şener Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    83
    Ödül Puanları:
    18
    Ella Ertesi Gün Hapı son yıllarda çiftlerin korunmasız ilişki sonrası kullandığı doğum kontrol hapıdır. Daha önceleri Ella yerine piyasada Norlevo satışı yapılmaktaydı. Ancak Norlevo'nun üretimi durduktan sonra Ella 30 mg 1 tablet satışa sunuldu.

Fransa'da bulunan ilaç firması HRA Pharma, korumasız şekilde ilişkiye giren çiftlere özel olarak 5 güne kadar içilen ertesi gün hapı Ella 30 mg 1 tableti üretti. Bu ilacın üretimi ülkemizde Abdi İbrahim ilaç sanayi tarafından yapılmaktadır.

ella-ertesi-gun-hapi.jpg

Ella’nın etken maddesi ‘Ulipristal’, yumurtalıklardan yumurta atılımını sağlamaktadır.

Eczane'de satılan diğer ilaçlar gibi Ella'da kesinlikle %100 gebeliği önlemez. Sadece firmanın açıklamasına göre ilişkiden bir kaç saat sonra yada 24 saat içerisinde alınması hamile kalma riskini %90 azaltmaktadır.

Ella Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri

• Mide bulantısı
    • Kasık ve alt karın ağrısı
    • Baş dönmesi
    • Adet düzensizliği (en çok görülen yan etkilerinden bidir)
    Eğer bu yan etkiler birkaç güne geçmez ve kanama durumu ağır şekilde yaşanır ise en yakın kadın doğum uzmanına kontrole gitmeniz gerekir.

Ella Kullanırken Nelere Dikkat Edilmedir?

Eğer ilişkiden hemen sonra 1 tablet kullandıysanız kesinlikle ikinci tablet almayı düşünmeyin. Çünkü bir aylık adet döngüsü içinde 1 defadan fazla kullanılması farklı sağlık problemlerine yol açmaktadır. Karaciğer hastalığı olanların kesinlikle kullanmaları tavsiye edilmemektedir. Son olarak adetiniz 7 günden fazla süre geciktiyse doktora giderek kan testi yaptırmanız gerekir.

Nazlıcan, Gözde, Kader ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. Dilan E.

Dilan E. Forumbudur.Com Ziyaretçi

Geçen ay kullandım ve kullandığıma pişman oldum. Resmen adet gecikmesinin yanı sıra bedenimi farklı hissettirdi bana diyebilirim.

Bünyesi zayıf olanlar bu hapı kullanmasın çok fena etkisi var. Bir de 2 gün aşırı kanama sorunu yaşadım. Doktorla görüştüğümde bu durumların normal olacağını söyledi.

Bir daha tövbe ettim kullanmam bu hapı falan, farklı korunma yöntemlerine başvurmak daha doğru olur. Sağlığını düşünenlere sesleniyorum, böyle haplardan yana olmayın. Çok ihtiyaç duymadıkça kullanmanızı tavsiye etmem.

3. Yeter D.

Yeter D. Forumbudur.Com Ziyaretçi

Korunmasız ilişki sonrası kullanılacak en etkili haplardan biridir. Ben evli olarak yılda 2 defa kullandığım oluyor.

Ama yıl içinde minimum 2 defa kullanmaya özen gösterin. Çünkü hormonal bozukluk yaptığı gibi adet döngüsünü bozmaktadır.

Ella kullanan her kadın %90 gebelikten yırtmış demektir.

4. Sena

Sena Forumbudur.Com Moderatör

Alınan Beğeniler:
    31
    Ödül Puanları:
    8
    Geçen günlerde arkadaşım hapı kullandığını ve %99 koruma sağlayan hapın %1 ihtimalinin kurbanı olduğunu söyledi. Yani Ella hapını kullanmasına rağmen ne yazık ki hamile kalmıştı.

Bence hapı alarak korunma yöntemi uygulandığı düşünülmemeli ve kontrol elden bırakılmamalıdır. Çünkü Ella hapı kişinin bünyesine göre etkilerini farklı gösterebilmektedir.

5. Canan

Canan Forumbudur.Com Moderatör

Alınan Beğeniler:
    87
    Ödül Puanları:
    28
    Kadın bünyesine ağır gelen bir hap olduğunu bilmenizi isterim. Adet döngüsünü bozması bir kenara farklı yan etkiler göstererek ne kadar ağır etkisi olduğunu göstermektedir.

Bence ilişki öncesi farklı korunma yöntemlerine başvurulmalı, bu haptan uzak durulmalıdır. Bile bile kadınlarımız kendini ateşe atmasın.

Unutmayın; bu tarz haplar kısırlığa yol açtığı gibi yumurtalıklara ağır zararlar vermektedir.

6. Gülay Keskin

Gülay Keskin Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ödül Puanları:
    8
    Uzmanların dediklerine göre bu hap yılda sadece 2 defa kullanılmalı. Fazla kullanıldığın da kalıcı rahatsızlıklara yol açtığı gözlemlenmiştir. Ella hapı etki olarak her ne kadar iyi olsa da sağlığa verdiği zararlar unutulmamalıdır.

7. Rabia T

Rabia T Forumbudur.Com Ziyaretçi

Sevgilimle geçen Perşembe günü kondom kullanarak ilişkiye girdik. Yalnız ilişki esnasında sevgilim kendini geri çektiğinde kondomun yırtıldığını farkettik. Yaşaban bu durumdan 4 saat sonra eczaneden Ella alıp içtim. Adetim şuan 3 gün oldu gecikti.

Acaba korktuğumuz başımıza gelir mi? Hapın herhangi bir yan etkisini falanda görmedim. Sizden ricam bu konuda deneyim sahibi olanlar beni aydınlatsın. Çünkü inanılmaz derecede korkuyorum ve ne yapacağımı hiç bilmiyorum. :(

8. Gülten Akça

Gülten Akça Forumbudur.Com Ziyaretçi

Önceden Norlevo diye hap vardı neler yaşayacağımı biliyordum. Şimdi Ella diye hapı kullandım bende tam aksine adetimde gecikme oldu. Göğüslerim şiş olmasına rağmen hala adet olmadım. Sadece çok hafif kahverengi bir kanama gelmişti kullandıktan 1 gün sonra...

Beni inanılmaz derecede rahatsız ediyor bu hapın yan etkileri... Bence üreticiler bu konuda duyarlı olmalı ve kadın vücuduna zararı olmayacak hapları üretmeli. Yorumlara bakılacak olursa ben gibi herkesin bu haptan dili yanmış gibi. :( Bakalım ilerleyen günlerde ne gibi durumlar beni bekliyor olacak.

Gelişmeleri sizlerle paylaşarım. Kendinize çok iyi bakın canlar.

9. Canan

Canan Forumbudur.Com Moderatör

Alınan Beğeniler:
    87
    Ödül Puanları:
    28
    Gülten aslında bakarsan şuan piyasada bulunan Ella hapı daha önceden kullanmış olduğunuz Norlevo'dan daha etkili ve yan etkisi az olan bir haptır.

Daha önceden hapla ilgili araştırmalarım oldu ve gönül rahatlığıyla şuan kullandığınız Ella diğer ertesi gün haplarından daha iyi korumaya sahiptir.

Yalnız hapı kullanırken fazla gecikmemeli ve ilişki sonrası hemen alındığında etkisi daha iyi oluyor.

Şuan piyasada %99 koruma sağlayabilen tek hap olduğunu unutmayın.

10. Şirin

Şirin Forumbudur.Com Ziyaretçi

Kocamla ilişkiye girdik ramazandan önce ve o çocuğumuz olsun istiyor ama ben istemiyorum, çünkü henüz hazır değilim 2 yıllık evliyiz. İçime boşalmamasını söylediğim halde beni dinlemedi içime boşaldı. Bende 3 gün sonra Ella alıp kullandım ve adet olmama gerekirken hala adet olamadım. Acaba hamile kalma durumum var mıdır?

11. Zeliha Yeniçeri

Zeliha Yeniçeri Forumbudur.Com Ziyaretçi

Bence korkmanı gerektirecek bir durum yok sonuçta kocan istiyor ama sen anladığım kadarıyla kendini hazır hissetmiyorsun. Ama merak etme Ella içtiysen bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Yalnız sen yine de 2 hafta sonra idrar testi yap derim. Bir de böyle durumlarda hapı hazırda bulundur ki böyle sıkıntılara maruz kalma. Bende eşimle ilişkiye girdiğimde istemediğim zamanlar böyle durumlar yaşattı ve ben direk 12 saat sonra hapı kullanmıştım.

12. Ganime

Ganime Forumbudur.Com Ziyaretçi

Aç karnına Ella kullandım herhangi bir yan etkisi olur mu? Edindiğim bilgilere göre tok karnına kullanılması gerekiyormuş. Acaba aç karnına kullandığım için herhangi bir durum yaşanır mı?

13. Müjgan

Müjgan Forumbudur.Com Ziyaretçi

Herhangi bir sıkıntı olmaz. Bende aç karnına kullanmıştım. Herhangi bir etkisini görmedim. Hatta 2 - 3 gün sonrada regl oldum. Etkisinde herhangi bir düşüş falan yok. Sıkıntı etme, geçmiş olsun.

14. Zehranur

Zehranur Forumbudur.Com Ziyaretçi

Bence hap hakkında açıklamaları uzmanından dinleyin. Çünkü herkeste %100 koruma sağlayacak bir hap değildir. Bu yüzden Ella ertesi gün hapı kullanıcı yorumları, insanı inanılmaz derecede düşündürüyor. Çünkü yan etkilerinden tutun her şeyi sıkıntılı bir hap gibi geliyor bana...

15. Aleyna

Aleyna Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Ella hapını kullandıktan sonra meydana gelen kanamalar uzmanlara göre normal bir durum olarak karşılanıyor. Fakat yengem bu hapı kullandıktan sonra baş dönmesi, mide bulantısı bir de kanama sorunu yaşadı. 3 gündür yaşanan kanama yüzünden psikolojisi bozulmuş durumda. Acaba bu hapın yan etkisi midir? Yoksa kadınsal bir sorun mu yaşıyor? Lütfen birisi bu konuda açıklamada bulunursa çok mutlu oluruz.

16. Zuhal Şener

Alınan Beğeniler:
    83
    Ödül Puanları:
    18
    Bence biraz daha beklesin ve endişe etmesin. Çünkü çoğu kişininde söylediği gibi bu hap yan etki olarak şiddetli kanamada yapabiliyor. Yani erken adet görmenize yardımcı gebe kalmanıza ise engel oluyor. Yalnız bu hap etkisini en az 5 gün içinde kaybetmeye başlar. Bu yüzden bende 1-2 daha beklesin olmadı doktor kontrolüne götürürsünüz. Şimdiden çok geçmiş olsun canım.

17. Türkan

Türkan Forumbudur.Com Ziyaretçi

Kocamla dün akşam korunmadan bir ilişki yaşadık. Kendisini çekmesini söylememe rağmen, çekme yöntemini kullanmadan içime boşaldı. Şimdi aşırı derecede korkum var. Bugün eczaneye gidip Ella hapını alacağım, ama yan etkileri gözümü çok korkutuyor. Eğer hap kullanmasam da hamile kalacağımdan eminim. Çünkü eşim sigara, alkol kullanmıyor ve döllenme yumurtalıklarda direk etki gösterir. Bünyem zayıf olduğu için Ella’nın beni süründüreceğini düşünüyorum. Lütfen birisi bana bu konuda yardımcı olsun. :(

18. Aysu

Aysu Forumbudur.Com Ziyaretçi

Sevgilimle adet bitiminden 2-3 gün sonra ilişki yaşadık aynı gün içinde 5 defa içime boşaldı ilişkiden önce ve sonra başka bir nedenden dolayı ağrı kesici almıştım ilişkiden yaklaşık 6 saat sonra Ella kullandım bugün ikinci gün hiç bir yan etki görmedim lütfen yardımcı olun.

19. Gökçe

Gökçe Forumbudur.Com Ziyaretçi

Erkek arkadaşımla içime fazla girmeden bir şeyler yaşadık boşalma olmadan çekti ama zevk suyundan hamile kalınır mı? Ona göre dediğiniz ilacı alacağım acil cevaplar mısınız? Sizden gelecek cevaplara çok ihtiyacım var. Lütfen bilgi sahibi arkadaşlar bana bu konuda yardımcı olsun. Şuan çok kötü stres yaptığım için sizlerden yardım istemekten başka çarem yoktu. :(

20. Zuhal Şener

Alınan Beğeniler:
    83
    Ödül Puanları:
    18
    Canım 5 defa ne demektir? Siz herhalde evli olduğunuzu düşünerek bu kadar rahat takılmış olmalısınız. Çiftler çocuk yapmak için bu yöntemlere başvururken siz henüz sevgili dönemleriniz de bu tehlikeli durumları kendinize yaşatıyorsunuz. Eğer erkek arkadaşının sperm kalitesi yükse ise kesin hamile kalma riskin var diyebilirim. Sen yine de Ella hapına fazla bel bağlama ve 2 hafta sonra kesin sonuç elde etmek için test yap.
    Stres yapmanıza hiç gerek yok! Fakat işi garantiye almak için hap kullanımına başvurabilirsin. Ancak zevk suyundan hamile kalınmayacağını da bilmeni isterim. Galiba hiç Posta gazetesinde Haydar Dümen'in sayfasındaki paylaşımları okumadın. :) Korkmanı gerektirecek bir sorunla karşı karşıya değilsin.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş