Ella Ertesi Gün Hapı Kullananlar

'Doğum Kontrolü' forumunda Zuhal Şener tarafından 13 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

 1. Zuhal Şener

  Zuhal Şener Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  91
  Alınan Beğeniler:
  84
  Ödül Puanları:
  18
  Ella Ertesi Gün Hapı son yıllarda çiftlerin korunmasız ilişki sonrası kullandığı doğum kontrol hapıdır. Daha önceleri Ella yerine piyasada Norlevo satışı yapılmaktaydı. Ancak Norlevo'nun üretimi durduktan sonra Ella 30 mg 1 tablet satışa sunuldu.

  Fransa'da bulunan ilaç firması HRA Pharma, korumasız şekilde ilişkiye giren çiftlere özel olarak 5 güne kadar içilen ertesi gün hapı Ella 30 mg 1 tableti üretti. Bu ilacın üretimi ülkemizde Abdi İbrahim ilaç sanayi tarafından yapılmaktadır.

  ella-ertesi-gun-hapi.jpg

  Ella’nın etken maddesi ‘Ulipristal’, yumurtalıklardan yumurta atılımını sağlamaktadır.

  Eczane'de satılan diğer ilaçlar gibi Ella'da kesinlikle %100 gebeliği önlemez. Sadece firmanın açıklamasına göre ilişkiden bir kaç saat sonra yada 24 saat içerisinde alınması hamile kalma riskini %90 azaltmaktadır.

  Ella Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri

  • Mide bulantısı
  • Kasık ve alt karın ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Adet düzensizliği (en çok görülen yan etkilerinden bidir)
  Eğer bu yan etkiler birkaç güne geçmez ve kanama durumu ağır şekilde yaşanır ise en yakın kadın doğum uzmanına kontrole gitmeniz gerekir.

  Ella Kullanırken Nelere Dikkat Edilmedir?

  Eğer ilişkiden hemen sonra 1 tablet kullandıysanız kesinlikle ikinci tablet almayı düşünmeyin. Çünkü bir aylık adet döngüsü içinde 1 defadan fazla kullanılması farklı sağlık problemlerine yol açmaktadır. Karaciğer hastalığı olanların kesinlikle kullanmaları tavsiye edilmemektedir. Son olarak adetiniz 7 günden fazla süre geciktiyse doktora giderek kan testi yaptırmanız gerekir.
   
  Derya, Nazlıcan, Gözde ve 4 kişi daha bunu beğendi.
   
 2. Sena

  Sena Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  90
  Alınan Beğeniler:
  34
  Ödül Puanları:
  18
  Geçen günlerde arkadaşım hapı kullandığını ve %99 koruma sağlayan hapın %1 ihtimalinin kurbanı olduğunu söyledi. Yani Ella hapını kullanmasına rağmen ne yazık ki hamile kalmıştı.

  Bence hapı alarak korunma yöntemi uygulandığı düşünülmemeli ve kontrol elden bırakılmamalıdır. Çünkü Ella hapı kişinin bünyesine göre etkilerini farklı gösterebilmektedir.
   
   
 3. Canan

  Canan Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  176
  Alınan Beğeniler:
  96
  Ödül Puanları:
  28
  Kadın bünyesine ağır gelen bir hap olduğunu bilmenizi isterim. Adet döngüsünü bozması bir kenara farklı yan etkiler göstererek ne kadar ağır etkisi olduğunu göstermektedir.

  Bence ilişki öncesi farklı korunma yöntemlerine başvurulmalı, bu haptan uzak durulmalıdır. Bile bile kadınlarımız kendini ateşe atmasın.

  Unutmayın; bu tarz haplar kısırlığa yol açtığı gibi yumurtalıklara ağır zararlar vermektedir.
   
   
 4. Gülay Keskin

  Gülay Keskin Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  35
  Alınan Beğeniler:
  11
  Ödül Puanları:
  8
  Uzmanların dediklerine göre bu hap yılda sadece 2 defa kullanılmalı. Fazla kullanıldığın da kalıcı rahatsızlıklara yol açtığı gözlemlenmiştir. Ella hapı etki olarak her ne kadar iyi olsa da sağlığa verdiği zararlar unutulmamalıdır.
   
   
 5. Canan

  Canan Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  176
  Alınan Beğeniler:
  96
  Ödül Puanları:
  28
  Gülten aslında bakarsan şuan piyasada bulunan Ella hapı daha önceden kullanmış olduğunuz Norlevo'dan daha etkili ve yan etkisi az olan bir haptır.

  Daha önceden hapla ilgili araştırmalarım oldu ve gönül rahatlığıyla şuan kullandığınız Ella diğer ertesi gün haplarından daha iyi korumaya sahiptir.

  Yalnız hapı kullanırken fazla gecikmemeli ve ilişki sonrası hemen alındığında etkisi daha iyi oluyor.

  Şuan piyasada %99 koruma sağlayabilen tek hap olduğunu unutmayın.
   
   
 6. Aleyna

  Aleyna Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  27
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  3
  Ella hapını kullandıktan sonra meydana gelen kanamalar uzmanlara göre normal bir durum olarak karşılanıyor. Fakat yengem bu hapı kullandıktan sonra baş dönmesi, mide bulantısı bir de kanama sorunu yaşadı. 3 gündür yaşanan kanama yüzünden psikolojisi bozulmuş durumda. Acaba bu hapın yan etkisi midir? Yoksa kadınsal bir sorun mu yaşıyor? Lütfen birisi bu konuda açıklamada bulunursa çok mutlu oluruz.
   
   
 7. Zuhal Şener

  Zuhal Şener Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  91
  Alınan Beğeniler:
  84
  Ödül Puanları:
  18
  Bence biraz daha beklesin ve endişe etmesin. Çünkü çoğu kişininde söylediği gibi bu hap yan etki olarak şiddetli kanamada yapabiliyor. Yani erken adet görmenize yardımcı gebe kalmanıza ise engel oluyor. Yalnız bu hap etkisini en az 5 gün içinde kaybetmeye başlar. Bu yüzden bende 1-2 daha beklesin olmadı doktor kontrolüne götürürsünüz. Şimdiden çok geçmiş olsun canım.
   
   
 8. Zuhal Şener

  Zuhal Şener Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  91
  Alınan Beğeniler:
  84
  Ödül Puanları:
  18
  Canım 5 defa ne demektir? Siz herhalde evli olduğunuzu düşünerek bu kadar rahat takılmış olmalısınız. Çiftler çocuk yapmak için bu yöntemlere başvururken siz henüz sevgili dönemleriniz de bu tehlikeli durumları kendinize yaşatıyorsunuz. Eğer erkek arkadaşının sperm kalitesi yükse ise kesin hamile kalma riskin var diyebilirim. Sen yine de Ella hapına fazla bel bağlama ve 2 hafta sonra kesin sonuç elde etmek için test yap.
  Stres yapmanıza hiç gerek yok! Fakat işi garantiye almak için hap kullanımına başvurabilirsin. Ancak zevk suyundan hamile kalınmayacağını da bilmeni isterim. Galiba hiç Posta gazetesinde Haydar Dümen'in sayfasındaki paylaşımları okumadın. :) Korkmanı gerektirecek bir sorunla karşı karşıya değilsin.
   
   
 9. Nazlıcan

  Nazlıcan Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  106
  Alınan Beğeniler:
  24
  Ödül Puanları:
  18
  Bana göre sen hamile kalacaksın. Acı ama gerçek bir durum yaşaman kaçınılmaz olabilir. @Zuhal Şener'in yorumunu dikkate almanı tavsiye ederim. Bu arada 1-2 defa boşalma yaşansa belki koruması %95 diyeceğim, ama 5 defa yaşanması çok ileri dereceli olsun. Bakalım hayırlısı senin için ne olacak? Bekleyip göreceğiz.
   
   
 10. Damla Şiriner

  Damla Şiriner Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  100
  Alınan Beğeniler:
  42
  Ödül Puanları:
  28
  Merhaba Emos87,

  Adetinin gecikmesi çok normal diyebilirim. Çünkü Ella'nın yan etkilerinin en başında adet düzensizliği gelmektedir. Genelde Ella hapını kullandıktan sonra birçok kadın adetinde düzensizlik yaşadığını forumda yazılı olarak dile getirmiştir. Bence herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Korkmanızı ve endişe etmenizi gerektirecek bir durum içinde değilsiniz. Sadece psikolojik olarak biraz stres ve takıntı yapmışsınız. :) Kendine iyi bak canım.
   
   
 11. Nimet Canik

  Nimet Canik Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  8
  Alınan Beğeniler:
  7
  Ödül Puanları:
  3
  Korkmanı gerektirecek bir sorun yaşamadığını bilmenizi isterim. Genelde Ella kullanıdıktan sonra güçlü bir koruma sağlar. Fakat bazen geç kullanımlar sonucu hamile kalma riski yüksek oluyor. Anladığım kadarıyla siz Ella'nın yan etkilerini adet oluyormuş gibi düşünüyorsunuz. Kullandığınız hap yan etki olarak küçük ya da aşırı kanama yaşatabilir. Yalnız Ella kullanıp kanama yaşayan kadınlar kesinlikle kan sıvılaştırıcı şeyler tüketmesinler. Araştırmalarıma göre çok fazla kanama yaşanan kadınların çoğu fazla sıvı tüketimi yaptıklarını dile getirmiştir. Bu yüzden ilk 1 hafta bana göre kan sulandıran şeyleri tüketmeyin. Geçmiş olsun.
   
   
 12. Aytül Bakırcı

  Aytül Bakırcı Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  8
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  Merhaba edaeda23,

  Öncelikle yaşamış olduğun bu durumun tamamen hapın yan etkisi olduğunu düşünüyorum. Ters ilişkide içe boşalsa bile hamile kalma riski çok düşüktür. Spermler hareketli olabilir, akıntı ile hamilede kalınabilinir, ama sen hap kullandığın için korkmanı gerektirecek bir şey yok. Bence adet düzenini bozduğu için psikolojik bir sıkıntı yaratıyor. Belki erken adet görebilirsin. Geçmiş olsun canım.
   
   
 13. Aytül Bakırcı

  Aytül Bakırcı Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  8
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  Canım genelde idrar testi 2. haftada sonuç almanı sağlar. Fakat dediğim gibi kesinlikle hapın yan etkilerini yaşıyorsun. Ama yine de kesin sonuç için evde test yapmanı tavsiye ederim. Zaten kan testi yaptırayım deme hastane hamile (pozitif) olma durumunda ailene bilgilendirme yapıyor diye biliyorum. Ama keşke böyle endişeleri yaşamadan önce ilişkilerinizi korunarak yaşasanız.
   
   
 14. Aytül Bakırcı

  Aytül Bakırcı Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  8
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  İlişkiden 2 hafta sonra hamilelik durumu yaşanmaya başlar. Siz en iyisi ilişkinizden 2 hafta sonra test yaparak sonuca varın. Yalnız herhangi bir pozitif durumun yaşanacağını sanmıyorum. Ella alan kadınlarda adet gecikmesi yaşanabilmektedir.
   
   
 15. Aren The Band

  Aren The Band Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  43
  Alınan Beğeniler:
  3
  Ödül Puanları:
  8
  Bende ilk kullanacağım zaman bu konuyu çok araştırmıştım çünkü en çok korktuğum şeydi ama hem doktorumla konuştum, hem Uzmantv’den uzman videoları izledim, hem de ertesi gün hapının web sitesini inceledim. Ertesi Gün haplarını zor durumda kalmadıkça kullanılmasını tavsiye etmiyorlar fakat doğurganlığa bir etkisinin olmadığını söylüyorlar. Ertesi gün hapları yumurtlamayı erteleyerek yumurtayla spermlerin karşılaşmasını engelleyerek etkisini gösteriyormuş. Yani yumurtalarınıza bir zarar vermeden sadece yumurtlamayı erteliyor.
   
   
 16. Zuhal Şener

  Zuhal Şener Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  91
  Alınan Beğeniler:
  84
  Ödül Puanları:
  18
  İhtimal bana göre çok düşük görünüyor. Erkenden Ella almışsınız ve emin olun tam koruma sağlamıştır. Yumurtlama dönemine yakın olması düşündürüyor, ama Ella etkisini gösterdiği için mide bulantısı yaşamışsınız. Birkaç gün sonra evde test yapmanız taraftarıyım, bakalım sonuçlar neyi gösterecek.
   
   
 17. Damla Şiriner

  Damla Şiriner Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  100
  Alınan Beğeniler:
  42
  Ödül Puanları:
  28
  Kız arkadaşınızın yaşı kaç bilmiyorum, ama Ella hapını aldıysanız, aklınızdaki deli soruların sizi strese sokmasını istemiyorsanız hapı verin kullansın. Sonuçta ne tür bir ilişki yaşadığınızı sizde bilmiyorsunuz. Sonuçta böyle durumlarda kontrol erkekte olur ama anladığım kadarıyla sizin tecrübesiz olmanız söz konusu... Öyle damlama durumunu falan anlayacak kadar kendinizi uzman zannetmeyin. Sonuçta sperm içeri geçtikten sonra sizin bunu anlamanız mümkün değildir. Siz bence kız arkadaşınıza dediğim gibi hapı kullanmasını söyleyin. Geçmiş olsun.
   
   
 18. Damla Şiriner

  Damla Şiriner Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  100
  Alınan Beğeniler:
  42
  Ödül Puanları:
  28
  İster istemez yan etkisini yaşayacak. Fakat erkenden hapı alması sizin açınızdan iyi olur. Çünkü ilk 3-5 gün içerisinde etkili koruma sağlarken sonrasında etkisini kaybetmektedir. Bu yüzden stres yapıp sıkıntı sahibi olacağınıza hapı kullanması daha mantıklı olur. Sonuçta evli değilsiniz ve olası bir kaza sonucu yaşanacak durumun faturası ağır olur. Son olarak 1 dakikalık olay demişsiniz ama bu hamilelik olayları öyle dakikaya saniyeye bakmaz. :)
   
   
 19. Nazlıcan

  Nazlıcan Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  106
  Alınan Beğeniler:
  24
  Ödül Puanları:
  18
  Keşke içmeden önce uzman birine danışsaydınız. Çünkü bünyenize ağır gelip size rahatsız edici yan etkiler yaşatabilir. Bu arada tam koruma sağlayacağını düşünüyorum. Herkes bir taneden sonuç alırken şuan siz iki tane içmiş gibisiniz. Hiç kendini strese sokma ve 2 hafta sonra evde test yaparsın. Geçmiş olsun.
   
   
 20. Nazlıcan

  Nazlıcan Forumbudur.Com Moderatör

  Mesaj:
  106
  Alınan Beğeniler:
  24
  Ödül Puanları:
  18
  Canım Merhaba,

  Anlattığın kadarıyla korktuğun şey başına gelmiş düşüncesindeyim. Evde test yapmayı denedin mi? İstersen bugün eczaneden test alıp evde yap bakalım sonuç ne çıkacak? İnşallah korktuğun başına gelmez. :(
   
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş