Elektronik Sigara Zararlı Mı?

'Zararları / Faydaları' forumunda Dabatay tarafından 17 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  189
  Alınan Beğeniler:
  325
  Ödül Puanları:
  62
  Elektronik sigaranın zararları bilinmediği için iyi bir yöntem olarak görülmektedir. Ama elektronik sigara normal sigara ile aynı ölçüde vücuda zararlar vermektedir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda elektronik sigaranın içerisinde barındırdığı maddelerin kanserojen maddeler olduğu belirtilmiştir. Ülkemizde yapılan araştırmalarda elektronik sigara talebinin giderek arttığı görülmüştür.

  elektronik-sigara.jpg

  Elektronik sigaranın tercih ediliş sebebi fiyat yönünden uygun olması ve sigara kokusu ve sigara külü sorunlarının olmamasıdır. Bunun yanında normal sigaradan daha az zarar verdiği algısı da tercih edilme sebeplerindendir.

  Sigara kullanımı hangi şekilde olursa olsun insan sağlığı açısından büyük bir sorun teşkil etmektedir.

  Elektronik Sigarada Da Kanserojen Maddeler Var Mı?
  Elektronik sigaraların içlerindeki sıvıda bulunan kanserojen maddeler tütündeki gibi insana aynı zararı vermektedir. Elektronik sigaranın içinde bulunan sıvıda "anabasine, myosmine ve beta nikotryine" gibi kanserojen maddelere rastlanmıştır.

  Elektronik sigaranın nikotin bağımlılığını tetiklediği ve nikotin zehirlenmesi gibi sıkıntıları yol açtığı söylenmektedir. Birçok insan elektronik sigaraya başladıktan bir süre sonra sigarayı bıraktığını söylemektedir. Ancak bu elektronik sigaradan kaynaklanmamaktadır. Bunun tek sebebi psikolojiktir.

  Elektronik Sigaranın Zararlı Olmadığını Söyleyen Araştırma:
  İngiltere`deki bir araştırmaya göre ise elektronik sigaranın normal sigaraya oranla daha faydalı olduğu söylenmiştir. Bu araştırma sonucuna göre elektronik sigara kullananların ciğerlerinde normal sigara kullananların ciğerlerine göre daha az kanserojen madde çıktığı söylenmektedir.

  Araştırmayı yapan kişi olan Shabab bulguların elektronik sigaranın normal sigaraya oranla daha güvenli olmasıyla birlikte kullanılan nikotin miktarının iki türde de değişmediğini söylemiştir.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Elektronik Sigara Zararlı
 1. Gizem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  63
 2. Zuhal Şener
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  64

Bu Sayfayı Paylaş