Ehlibeyt Nedir?

Mehmet

Forumbudur.Com
Üye
Katılım
5 Kas 2017
Mesajlar
9
Tepkime puanı
5
Ehlibeyt kelimesi İslam dininin tarihine özgü bir kelimedir. Ehl-i Beyt deki, ehl kelimesi ile ahali kelimesi aynı kökten gelmektedir ve kişiler anlamına gelmektedir. Beyt ise Arapça‘da ev anlamına gelmektedir. Dolayısıyla ehlibeyt kelimesinin ev halkı anlamına geldiği bilinmektedir. Ehlibeyt kelimesi İslam dininin en son gelen peygamberi olan Hz. Muhammed'in kızı (Fatıma), damadı (Ali) ve torunlarını (Hasan ve Hüseyin) içine alan aileye verilmiş olan isimdir. Tarihte bu kelime genişletilmiş anlamı ile 12 İmam’a da işaret etmektedir.

Ayrıca ehlibeyt kelimesi İslam tarihinde ev halkı anlamına geliyor olsa da;

Kur’an’ı Kerim de ve hadislerde kullanılan anlamına bakıldığında, Hz. Muhammed’e en yakın olanlar, Hz. Muhammed ’in mahremini paylaşanlar anlamındadır.

Hz. Ali, Hz. Fatıma, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin gerçekten de her zaman Hz. Muhammed'in en yakınları olmuşlardır. Bu yakınlık sadece bir aynı paylaşma anlamında değildir. Hem onların halleriyle hallenmiştir hem de onların eğitimiyle ve terbiyeleriyle bizzat ilgilenmiştir. Ömrünün son anlarını bile hanımları ile değil, torunları, kızı ve damadıyla geçirmiştir. Onlara karşı yakınlığı da sevgisi de muazzamdır. Peygamber efendimiz için bu kadar kıymetli olmalarının bir sebebi de Kur'an'ı Kerim' de Allah tarafından övülmüş olmalarından kaynaklanmaktadır.

Alevi İnancında Ehlibeyt:
Alevi inancında ehlibeyte bağlılık ve sevgi esastır ve çok önemlidir. Ehlibeyt alevi inancının temelini oluşturmaktadır.

Hz. Muhammed'in ehlibeyt sevgisiyle ilgili hadis-i şerflerinden bir kaçı:

• "Ehlibeyt ve Kur'an'ı Kerim ikizdir."

• "Ey insanlar, biliniz ki bende insanım. Allah’ın daveti yakında bana gelecektir. Bende o daveti kabul edeceğim. İşte ben size iki mühim ve değerli emaneti miras bırakıyorum. Bunlardan birincisi Kur'an'ı Kerim, ikinci emanet Ehlibeyt’im. Allah’ın huzurunda sizlere Ehlibeyt’imi tavsiye ediyorum."

• "Ey insanlar! Allah'ı kendi nimeti ile sizleri beslediği için, beni Allah'a olan muhabbetinizle,

• Ehlibeyt'imi de bana olan muhabbetle seviniz."