Dünyanın En İyi Forum Scripti Hangisi?

'Web Tasarım' forumunda Serkan tarafından 16 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

?

En İyi Forum Scripti hangisi?

1. XenForo

6 oy
    100.0%
  2. vBulletin

4 oy
    66.7%
  3. IPBoard

2 oy
    33.3%
Birden fazla oya izin veriliyor.
  1. Serkan

Serkan Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    53
    Ödül Puanları:
    28
    Merhaba arkadaşlar,

Bu konuda sizlerle en iyi forum sistemlerini paylaşmaya çalışacağım...

Bilindiği üzere son yıllarda blog ve forum alt yapısını kullanan sitelerin rakamlarında artış gözlemlenmiştir. Bu durum karşısında tasarımcılar ve yazılımcılar, insanların ihtiyacına uygun olarak farklı scriptler piyasaya çıkarmıştır. Genelde forum ve blog scriptleri, açık kod kaynaklı olduğu gibi PHP programlama dilleri kullanılarak hazırlanmıştır. Birazdan yazı devamında paylaşacağım yazılımların hepsi güvenilir ve Türkçe dil desteği mevcut olan yazılımlardır.

- XenForo

- vBulletin

- IPB

Bana göre dünyanın en kaliteli forum scriptleri saydığım bu üçlüdür. Yalnız son zamanlarda gözüm XenForo harici yazılımı görmüyor diyebilirim. :) Bu saydıklarıma alternatif bir çok yazılım mevcut, fakat ben site sahibi olduğum halde bu üçlüden kesinlikle şaşmam, sizde şaşmayın. -_-

Üç forum yazılımı arasındaki kıyaslamayı aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

Bana göre XenForo dünyanın iyi forum scriptidir, size göre hangisi?

Soruya ister yorum olarak cevap bırakın, isterseniz de ankete katılarak tercihinizi belirtin.

2. Dabatay

Dabatay Forum Sahibi Yönetim

Alınan Beğeniler:
    249
    Ödül Puanları:
    42
    Kesinlikle XenForo altyapısı diğerlerinden daha iyi diyebilirim. VBulletin güzel ama eklentileri ücretli. Fakat XenForo'da SEO eklentilerinden tutun birçok işe yarar eklentiler ücretsizdir. Bundan sadece bir kaç yıla kadar XenForo'ya hiç bir yazılım yetişemeyecek. :) Çünkü XenForo geliştiricisi önceden vBulettin yazılımcısıydı, gerisini siz düşünün.

Benim ankette seçimim XenForo'dan yana olmuştur. Bakalım sonuçlar neyi gösterecek.

3. Qarizma

Qarizma Forumbudur.Com Moderatör

Alınan Beğeniler:
    33
    Ödül Puanları:
    18
    Bence XenForo & vBulletin harici yazılımlar yalan. Çünkü bu ikiliyi kullanan sitelerin çok iyi yerlere geldiğine tanık oluyoruz. Günümüz Türkiye'de yayın yapan forum sitelerinin çoğu bu ikiliyi kullanmaktadır. Benim anket seçiminde tercihim XenForo'dan yana oldu. :)

4. Melih007

Melih007 Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Dünyanın en iyi forum scripti benim ki diyebilirim, inanmıyorsanız bakabilirsiniz. :)

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş