Doğum Kontrol Hapları Tüylenme Yapar Mı?

Gizem

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
214
Tepkime puanı
98
Konum
İstanbul
Eski jenerasyon doğum kontrol haplarının tüylenme yaptığı doğrudur. Ama günümüzde kullanılan haplar tüylenme yapmamaktadır. İçerdikleri hormonlar nedeniyle vücutta tüylenme yapan hormonları baskılayarak tüylenme yapmazlar. Hatta ciltteki sivilce tedavisinde kullanılan en etkili ilaçlardan biridir. Bazı tüylenme şikayeti olanlara dahi bu haplar önerilir. Bu etkinin görülebilmesi için hapların 5-6 ay düzenli olarak kullanılmaları gerekmektedir. Tabii ki bu kullanım doktor tavsiyesi ve kontrolü altında olmalıdır.Çoğu doğum kontrol hapları, yumurtlamayı önlemek için östrojen ve progesteron hormonlarının bir karışımını içeren kombinasyon haplarıdır. Tüylenme için endişe edilmemelidir. Aylık döngü sırasında yumurtanın salınması sonrası bir kadın yumurtlamazsa hamile kalmaz. Dolayısıyla tüylenmeye etki edecek herhangi bir içeriği ihtiva etmez. Hap ayrıca rahim ağzındaki mukusu kalınlaştırarak çalışır, bu da spermin rahime girmesini ve serbest bırakılmış yumurtalara ulaşmasını zorlaştırır. Pill içindeki hormonlar bazen uterus tabakasını da etkileyerek, bir yumurtanın rahmin duvarına yapışmasını zorlaştırır.

Belirli Bir Yaşta Tüylenme Olur Mu?

Tüm kadınlar doğum kontrol hapını rahatça, güvenle kullanabilirler. Özellikle 40 yaşın altındaki kadınlar, henüz anne olmayı istemeyen kadınlar, adet düzensizliği veya adetleri ağrılı geçen kadınların kullanmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Tüylenme ile ilgili olarak herhangi bir yaş aralığı bulunmamaktadır. Gerek ağrılı adet görmenin tedavisi için, gerekse korunma amacıyla doğum kontrol hapları ergenlik döneminde de doktor tavsiyesiyle genç kızlar tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir. Doktor tavsiyesi ile eczanelerden alınan ilaçlar tüylenme yapmaz.

Korunma amaçlı hap kullananlar her gün hapını almalıdır. Hap paketlerine zamanında başlamak ve takip etmek önemlidir. Her gün hapları almayı hatırlatacak bir sistem geliştirilmelidir. Zaman içinde bu alışkanlık kendiliğinden gelişecektir.