Doğum Kontrol Hapları Kısırlık Yapar Mı?

Gizem

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
214
Tepkime puanı
98
Konum
İstanbul
Doğum kontrol hapları gebeliği önleyici, güvenli bir yöntemdir. Aktif cinsel hayatı olan genç bireyler uzun yıllar kullanmaktadırlar. Östrojen ve progesteron denilen 2 hormonun çeşitli oranlarda bileşimiyle oluşur. Gebeliği önleme etkisi ile beraber endometriosiz gibi bazı hastalıklarda tedavi edici etkisi nedeniyle kullanılır. Haplar adet kanamasının başladığı gün içilmeye başlanmalı ve düzenli olarak her gün kullanılmalıdır. Koruyuculuğu çok yüksek olan doğum kontrol haplarının acaba yumurtalıkları etkisiz hale getirmeye yönelik bir yan etkisi olabilir mi sorusu sorulmaktadır.Doğum Kontrol Hapı ve Kısırlık:
Yapılan klinik çalışmalarda uzun dönem doğum kontrol hapı kullanmış hastalarda, tedaviyi bıraktıktan 2 ay sonra gebe kalınabildiği gösterilmiştir. Vücut tekrardan gebe kalabilmek için 2 ay süreye ihtiyaç duyar. Klinik çalışmalarda doğum kontrol hapının etkisinin kalıcı olduğuna dair veriler yoktur. Tedaviyi bıraktıktan sonra kısırlık görülme riski bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Doğum Kontrol Hapını Bıraktıktan Sonra Hangi Durumlarda Kısırlık Görülür?
Doğum kontrol hapları
kesildikten sonra kısırlık tedavisine başlandığı olabiliyor. Bunun sebebini ise hekimler ilacın yan etkisi olarak görmüyor. Mesela bir bayanın zaten altta yatan bazı problemleri varsa ve gebe kalmak istemediği için doğum kontrol hapına başladıysa, kestikten sonra herhangi bir iyileşme olamayacağı için ilaç sonrası kısırlık durumu gibi görünebilir. Veya 25 yaşında doğum kontrol hapı kullanmaya başlayan bir bayanın 33 yaşında doğum kontrol hapını kestiğini varsayalım. Aradan geçen yılların etkisiyle 25 yaşındaki doğurganlık durumu ile 33 yaşındaki aynı olmadığı için gebe kalma süresi biraz daha uzayabilir.
 

Canan

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
11 Kas 2016
Mesajlar
196
Tepkime puanı
104
Konum
Bodrum
Çok faydalı bir konuyu ele almışsın canım teşekkür ederiz. Doğum kontrol haplarının kısırlık yapar mı sorusuna cevabı ek olarak bir de uzamanından dinlemenizi tavsiye ederim. Yorum devamına ekleyeceğim video bilgilenmeniz yardımcı olacaktır.