Doğum Kontrol Hapları Kanser Yapar Mı?

Gizem

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
214
Tepkime puanı
98
Konum
İstanbul
Bu ilaçların kanser yapma veya kanserle savaşma gibi herhangi özelliği ve amacı bulunmamaktadır. Tamamen hamilelik ve adet ile ilgili tedavilerde kullanılan güvenilir ilaçlardır. Bu tedavilerde de hamileliği önlemek için hormonları kullanır. Kanser riski taşımazlar, ancak aile soyunda meme kanserleri vakıalarında bazı riskler olabilir. Bu durum muayene ile belirlenebilir. Bazılarında progestin adı verilen bir hormon bulunur. Diğerleri iki hormon, progestin ve östrojen içerir. Hepsi iki şeyi yaparak çalışırlar: Kadınlarda yumurtlamayı önlerler ve servikal mukusun kalınlaşmasına neden olurlar, bu da spermin yumurtlamasına ve kadının yumurtlaması halinde yumurta ile temas etmesini zorlaştırır.

dogum-kontrol-hapi.jpg


Kansere Karşı Koruyucu Mudur?

Basit bir anlatımla doğum kontrol hapları kullananı kısır bırakır. Bırakıldıktan sonra gebe kalma oranı iyice azalır. Bu hapların kanser yaptığı bilgisi ise tamamen yanlıştır; kanser riskini artırmaz ayrıca kanser de yapmaz. Aksine uzun süre hap kullanan kadınlarda rahim kanseri ve yumurtalık kanseri riski azalmaktadır. Kanser riskindeki azalma kullanım süresi uzadıkça belirginleşmektedir. Yeni yapılan çalışmalarda altı ay gibi kısa bir süre kullanan kadınlarda bu riskin azaldığı görülmektedir. Ayrıca hapları daha uzun süre kullananlarda bu koruyucu etki artmaktadır.

Meme Kanserinde Risk Nedir?

Meme kanseri konusundaki bilgiler yetersizdir. Hormonlar kanser hücrelerini uyardığı için, ailede meme kanseri sorunu olanların kullanmamaları önerilir. Yapılan çalışmalara göre, gençlerde değil, hapları kullanan 45 yaş ve üstü kadınlarda meme kanseri riski en yüksektir.