Doğum Kontrol Hapları Hormonal Bozukluk Yapar Mı?

Gizem

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
214
Tepkime puanı
98
Konum
İstanbul
Hormonal Dengeye Etkileri Nedir?

Doğum kontrol hapları içinde belli miktarlarda östrojen ve progesteron hormonları vardır. Bu hormonlar yıllar içerisinde geliştirilerek sentetik olarak üretilmişlerdir. Bu hormonlar kadının ürettiği hormonlara benzer etki yapmak üzere hazırlanmışlardır. Bu nedenle hormon düzenini bozmayıp tam tersine hormon bozukluğunda belirli bir düzen sağlarlar.

Düzensiz kanaması olan hastalar, bu hapları kullandığında denge sağlanır. Aynı zamanda adet kanamasının şiddetini de azaltır. Ancak bu olumsuz bir etki değildir. Bazı hastalarda adet sırasında aşırı kanama önlenmiş olmaktadır. Piyasada satılan farklı tiplerde haplar bulunmaktadır. İçindeki hormonlar bazı değişiklikler göstermekle beraber birbirine çok benzerlik göstermektedir. Doktor muayenesinden sonra doğru sonuç elde edilir.Doğum Kontrol Hapları Nasıl Korur?

Hamilelik olayı kadın yumurtalıklarında üretilen yumurtanın erkek sperm hücresi ile birleşip, döllenip, rahim içine yerleşmesi sonucunda meyana gelir. Hormonlar doğum kontrol hapları ile dışarıdan vücuda verildiği için vücudun hormon kontrolünü tamamen ele geçirerek yumurtlama durdurmaktadır. Bu haplar sayesinde spermin dölleyebileceği yumurta bulunmadığından gebelik meydana gelememektedir.

Doğum Kontrol Hapı Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

Gebelik veya gebelik şüphesi olanlarda, migren şikayeti geçmeyen ve tedavi uygulananlarda, önceden geçirilmiş veya mevcut damar tıkanıklıkları olanlarda kullanılmamalıdır. Ayrıca kontrolsüz yüksek tansiyon ile şeker hastalığı olanlar, tanısı konmamış vajinal kanaması olanlar, ağır karaciğer rahatsızlığı olanlar, kötü huylu tümörü olanlar ve 38 yaş üzerinde olanlar doktor tavsiyesi ile kullanmalıdır. Yine sigara içenler de muayene olmadan kullanmamalıdır.