Doğum Kontrol Hapları Cinsel İsteksizlik Yapar Mı?

Gizem

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
214
Tepkime puanı
98
Konum
İstanbul
Doğum kontrol hapları, vajinal kuruluk ve ona bağlı olarak da ilişki sırasında rahatsızlık yapabilirken, cinsel yönden bir isteksizlik yapmaz. Yalnızca doğum kontrol hapları vajina kayganlığını olumsuz etkileyebilir. Bu duruma çözüm olarak, ilaç değiştirilebilir veya ilişkiye girerken kayganlaştırıcı, akıcı jeller kullanılabilir. Hapların cinsellik üzerine kanıtlanmış olan çok az olumsuz etkisi vardır. Çiftlerin korunduklarını bilerek sağlıklı ve güvenli bir şekilde cinsel ilişkide bulunmaları, cinsel hayatlarını olumlu olarak etkilemektedir.Cinsel istek her kişide farklıdır. Kullanılan doğum kontrol haplarının kişilere nasıl yansıyacağı da bu sebeple daha farklı olmaktadır. Doğum kontrol haplarının cinsel isteği azaltması görülebilse bile, bu oran %3’ten daha azdır. Eğer haplar henüz kullanılmaya başlanmış ise, ilk üç ay vücudun haplara adapte olma sebebi ile kadın bir süre cinsellikten uzaklaşabilir. Bu etkilerin birçoğu da psikolojik nedenlere dayanmaktadır.

Cinsel İsteksizlik İlaca Bağlı Yan Etki Midir?

Hap kullanımından sonra bulantı, az da olsa kusma gibi problemler cinsel isteği engelleyebilir. Bunların dışında, hap kullanımına bağlı baş ağrısı, migrenin şiddetlenmesi ister istemez psikolojik olarak isteğin azalmasında rol oynayabilir. Genel olarak isteksizlik yaratacak bir yan etkisi bulunmamaktadır. Oran olarak düşük bir seviyede kalan cinsel isteksizlik şikayetleri olsa da, bu şikayetin sebebinin başka faktörlerden kaynaklandığı söylenebilir.

Doğum kontrol hapları cinsel isteksizlik yapmaz, ancak iştah açabilir. Adet görememe gibi sorunlar oluşabilir, bu da bir istek azalmasında etkilidir. Emzirme döneminde kullanan annelerde doktora danışmayı ihmal etmemelidir.