Doğum Kontrol Hapları Çikolata Kistleri Olanlarda Tedavi Amaçlı Kullanılır Mı?

Gizem

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
214
Tepkime puanı
98
Konum
İstanbul
Doğum Kontrol Hapları Kistleri Yok Eder Mi?

Çikolata kisti östrojen ve progesteron hormonlarına karşı aşırı derecede duyarlıdır. Bu ağrıların azaltılmasına yönelik tedavide öncelikle östrojen ve progesteron hormonlarını baskılanması amacıyla doğum kontrol hapları tercih edilmektedir. Çikolata kisti tedavisinde tedavi görecek hastanın yaşı, çocuk sahibi olup olmadığı ve tekrar çocuk isteyip istemediği göz önünde bulundurularak tedaviye başlanmaktadır.Tedavideki ilk amaç şiddetli ağrıların azaltılması ve ağrıların azalması ile hastanın yaşam kalitesinin yükselmesidir. Çikolata kisti için uygulanan ilaç tedavisinde amaç ağrının azaltılması ve hastanın ağrılarla baş edebilmesini kolaylaştırmaktır. Ancak bu tedavi kistleri tamamen yok eden bir tedavi değildir. Bu sebeple doktor tarafından ilaç tedavileri ile yalnızca kistler küçültülebilmekte ve ağrının şiddeti azaltılabilmektedir.

Sürekli Kullanımı Önerilir Mi?

Bu hormonları bastırmak birinci amaçtır. Doğum kontrol hapı, kisti küçültmek ve ağrıların şiddetini azaltmak amacıyla kullanılır. Kimi zamanlarda aynı içeriğe sahip olan ama daha kuvvetli olan ilaçlar da çikolata kistlerinin tedavisinde doktorlar tarafından hastalara verilmektedir. Bu daha kuvvetli ilaçların kullanılmasıyla hem yumurtalıkların, hem de hipofiz bezinin baskı altına alınması sağlanır. Böylelikle hastada menopoz dönemine girilmiş gibi bir sonuç yaratılmaktadır.

Bu tarz ilaçlar tedaviye iyi gelse de 6 aydan daha uzun süre kullanılması kemik erimesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple bu tarz ilaçlara zorda kalmadıkça başvurulmamalıdır. Bu ilaçlar çoğunlukla doktorlar tarafından kombine tedavilerde tercih edilmektedirler.