Doğum Kontrol Hapları Bırakıldıktan Ne Zaman Sonra Gebe Kalınabilir?

Gizem

Forumbudur.Com
Moderatör
Katılım
3 Ocak 2017
Mesajlar
214
Tepkime puanı
98
Konum
İstanbul
Eşlerin çocuk olmaması için bazı korunma yöntemleri vardır. Yeni evlilerin düzenlerini oturtmadan, çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamadan böyle bir fikrin oluşmasını engellemek için başvurduğu yollardan bir tanesi de doğum kontrol hapları yöntemi ile korunmaktır. Bu hapların içerisinde bulunan östrojen ve progesteron gibi hormonlar bulunmaktadır. Bu hormonlar kadın yumurtalıkların oluşmasını engelleyerek baskı altına alır ve çocuk oluşmasını engeller. Haplardan istenilen verimi alabilmek ve gebe oluşumunu engellemek için düzenli ve belirlenen zamanlar da kullanmanız gerekmektedir. Aksi halde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşmanız an meselesi olmaktadır.Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Süre Beklenmelidir?

Hamile kalmak için kullanılan kontrol haplarının bırakılması ve hamile kalmak için aceleci davranılmaması gerekmektedir. Kullanılan hapların yumurta oluşumunu engelleyip hormonlarınızı kontrol altına aldığı için yumurtalıklarınızın gevşemesi biraz zaman alabilir. Bu yöntemi denedikten sonra hamile kalmak için haplar bırakılır ve diğer korunma yöntemleri tercih edilmelidir. Bu süre zarfında kadın adet görecek ve hamileliği hazır bir hale gelmiş olacaktır. Bu süre 2-3 ay gibi bir süreyi bulabilir. Vücudunuzu uygun kıvama getirdikten sonra hamile kalmanız çok daha kolay bir hale gelecektir.

Doğum Kontrol Haplarının Zararı Var Mıdır?

Herkes tarafından hemen hemen kullanılan hapların zararlı olduğu bilinmekte ve konuşulmaktadır. Ancak bunun tıp dilinde herhangi bir zararı ve yan etkileri bulunmamak ile birlikte yine de dikkat edilmesi ve uzun yıllar kullanılmaması gerekmektedir. Yumurtalıkların bu duruma alışması ile birlikte hamile kalmanız zorlaşabilir.