Diyetin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Dabatay

Forumbudur.Com
Yönetici
Admin
Katılım
3 Kas 2016
Mesajlar
382
Tepkime puanı
591
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.forumbudur.com
Diyet Nedir?
Diyet
çoğu zaman kişilerin kilo vermek amacıyla beslenme düzenini değiştirmesi olarak nitelendirilir. Hazır gıdalardan kaçınarak, saatinde ve öğün atlamadan beslenme, az yağ ve hamur işi tüketimi olarak kısaca özetlenebilir. Kişiler tüm bunları yaparak belirli bir beslenme düzeni oluşturduğundan kısa zamanda fazla kilolarından kurtulmaya başlar.

diyet.jpg


Diyet aslında geçici bir durum olmaktan ziyade kişilerin hayatı boyunca uygulayacağı bir sağlıklı yaşam rutini olmalıdır. Kişiler kendini "diyet yapıyorum" şeklinde şartlandırdığı takdirde genel olarak başarısız oldukları, başladıkları şeyin yarım kaldığı kanıtlanmıştır. Ancak diyete sağlıklı yaşam rutini olarak bakıldığında bunun sürekliliğini kaybetmediği gözlemlenmiştir.

Diyet, kişilerin fazla kilolarından kurtulmasının yanı sıra hayat kalitesini arttırdığı da gözlemlenmiştir. Diyetin yanında yapılan spor ve egzersizler beden sağlığı için oldukça önemlidir. Aynı zamanda kişiler kilo verdikçe daha mutlu, egzersiz yaptıkça daha enerjik hissettiklerinden vücutlarında serotonin ve dopamin hormonu salgılanmasını arttırmaktadır. Bu ruh sağlığı için de fazlasıyla faydalı bir durumdur.

Diyette Ne Tür Gıdalar Tüketilmelidir?
Kahvaltıda lif bakımından zengin tam tahıllı yiyecekler tüketmek güne daha enerjik başlamaya ve öğle yemeğine kadar tokluk hissetmeye yardımcı olur. Ayrıca lif bakımından zengin gıdalar mide ve bağırsak sağlığına faydalıdır.

Diyet sürecinde yenilen sebze ve meyveler C vitamini açısından zengin olmalıdır. Sebze ve meyveler açısından zengin bir diyet kalp krizi ve felç riskini minimum düzeye getirir, yüksek kan basıncını düşürmekte etkilidir.

Diyet yapmak için mutlaka bir uzmana danışılmalı, gerekli kan testleri yapılmalıdır. Vücutta insülin direnci veya tiroidlerin çalışmasında bir aksaklık olma durumunun kişilerin yeme içme düzenine büyük etkisi vardır. Uzmanlar var olan bu durumları tespit ederek, diyet listesini bu durumlara göre belirler. Burada da diyet bir nevi tedavi olarak nitelendirilebilir.