Diyabet Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

'Diyet Soru / Cevap' forumunda Dabatay tarafından 6 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  369
  Alınan Beğeniler:
  558
  Ödül Puanları:
  93
  Diyabet Nedir?
  Diyabet halk arasında şeker hastalığı olarak bilinir. Şeker hastalığı tedavisine dikkat edilmediğinde ciddi sonuçlar doğuracak bir rahatsızlıktır. Diyabet kanda bulunan şeker seviyesinin belli bir seviyede tutulması gerekliliğini doğurur. Kan şekerini dengede tutmak için ilaçlar ve insülin iğneleri kullanılır. Bu yöntemlerin etkili olmadığı durumlarda diyabetli hasta hastaneye yatırılarak kan şekeri doktor kontrolünde normal seviyelere çekilir. Diyabet tedavisinde beslenme ve diyet çok önemlidir. Diyabet aslında güzel bir hastalıktır hastanın uyacağı kurallar sayesinde sağlıklı bir hayat sürmesini sağlar.

  Diyabet hastalarında en çok uyulması gereken kurallar beslenme düzenidir.

  diyabet-diyeti.jpg

  Diyabet Diyeti;

  Diyabet
  diyeti denildiğinde aklımıza diyabet hastalarının kan şekeri seviyelerini belirli bir değerde tutmak için yapmaları gereken beslenme şekli gelir. Diyabet diyeti için en önemli özellik hastanın sık sık ve azar azar yemek yemesidir.


  Diyabet Diyeti Nasıl Yapılır?
  Diyabet diyeti öncelikle kan değeri ölçülerimize göre diyetisyenler tarafından hazırlanır. Beslenme şekliniz kan değerlerinizin belirlenmesinden sonra uygulanacaktır. Hasta diyabet diyet programında altı öğün yemek yer. Sabah kahvaltısı sabah saat altı sekiz arasında yapılır. Bu öğünde karbonhidrat ağırlığı vardır. Yanında protein alınacaktır. Bir dilim ekmek peynir ve yeşillik yenilecektir.

  Öğle yemeği saat on iki saat iki arasında yenilecektir. Bu öğünde karbonhidrat ekmek yerine makarna ya da pilav olacaktır. Protein gıdası için bir porsiyon et ya da tavuk yemeği olacaktır. Yanında yine sınırsız yeşillik yenilebilir.

  Akşam yemeği saat altıdan önce yenilmesi gerekir. Ve akşam yemeğinde mutlaka çorba içilmesi gerekir. Akşam yemekleri kesinlikle ağır baharatlı yemeklerin yenmemesi gerekir. Çorbanın yanında yağsız salata tercih edilmelidir. Ayrıca diyabet diyetlerinde üç ara öğün vardır. Bu ara öğünlerde meyve yenilmelidir. Yenilen bu öğünlerde hasta sofradan tam doymadan kalkacaktır. Acıkmadan yemek yiyecektir. Ve bunların yanı sıra mutlaka bol bol su içecektir.
   
  Alperen bunu beğendi.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş