Dişte Apse Nasıl Geçer?

Zuhal Şener

Forumbudur.Com
Üye
Merhaba Arkadaşlar;

Bugün sizlerle dişte apse konusunu ele almak istiyorum. Yaptığım araştırmalar sonucu elde etmiş olduğum bilgileri bu sayfa üzerinden yazılı olarak sizlerle paylaşacağım...

Dişte Apse:
Evet, hepimizin bildiği üzere diş apsesi demek dişte oluşan iltihap demektir. Diş veya dişin etrafında bulunan dokular iltihap kaptığında apse oluşumu meydana gelmektedir.

Dişte oluşan apse tedavisi için ilk olarak diş hekimleri apsenin neden meydana geldiğini araştırmalı, daha sonra tedavi sürecine başlamalıdır. Çünkü dişin iltihap kapmasının bir çok nedeni vardır. Mesela diş çürümesi, diş eti hastalıkları gibi faktörler apse oluşumunu tetikler. Bu yüzden hekimler nedenleri ortadan kaldıracak tedaviye başvurmalıdır. Nedenler ortadan kaldırılmadığı sürece yapılacak hiç bir müdahalenin kesin sonuç vermeyeceğini bilmenizi isterim.

Dişte apse meydana geldiği anda hemen hekim yolunu tutmak gerekir. Eğer diş hekimine yakın bir yerde değilseniz geçici olarak antibiyotik ve ağrı kesici kullanımı yapabilirsiniz. Ancak geçici olarak apse ağrısından kurtulsanız bile mutlaka sonrasında bir diş hekimine görünmelisiniz.

Tedavi yapılmadığı sürece apse kendini sürekli yenileyecektir. Antibiyotik ve ağrı kesicinin yanı sıra dışarıdan soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz. Ağrıyan bölgeye kesinlikle sıcak kompres uygulaması yapılmamalıdır. Sıcak uygulanırsa iltihaplı bölge şişer ve ağrı daha çekilmez bir hal alabilir.

Dişte apse konusundan yakınanların düştüğü durumu az çok tahmin edebiliyorum.

Şimdiden hepinize geçmiş olsun arkadaşlar. :(

Konu hakkında sormak yada öğrenmek istediklerinizi yorumlarsınız... Hoşça ve dostça kalın.

Suzan Demir

Forumbudur.Com
Moderatör
Geçen hafta dişim apse olmuştu inanılmaz derecede ağrısını çektim. Doktora gittiğimde bana antibiyotik tedavisi gördü ve ağız spreyi verdi onları kullanarak ağrıdan kurtuldum.

Ama azı dişim çürük olduğu için dolgu tedavisini uygun gördü. Bence kimse dişlerine bakımı eksik etmesin. Gerçekten insanı bayıltacak gibi ağrı veriyor. Beyin ağrısı da cabası diyebilirim.

Allah kimseye bu diş ağrısını vermesin. (Amin)