Diş Kanal Tedavisi Nedir?

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda Dabatay tarafından 9 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

 1. Dabatay

  Dabatay Forum Sahibi Yönetim

  Mesaj:
  367
  Alınan Beğeniler:
  556
  Ödül Puanları:
  92
  Dişte kanal tedavisi, dişin kök kısmında küçük, ipliksi dokunun yani diş özünün (pulsa) hasar görmesi ya da ölmesi durumunda çıkarılması işlemidir.

  dis-kanal-tedavisi.jpg

  Kanal tedavisi hangi hekim tarafından yapılır?


  Endodontist tarafından yapılır. Endodonti özellikle kök kanalı tedavilerinin yapıldığı ana bilim dalıdır. Köklerdeki sağlık sorunları bazen dışarıdan fark edilmeyecek düzeydedir.

  Dişözünün çıkarılmasından sonra geriye kalan boşluk temizlenir, şekillendirilir, dezenfekte edilir ve tekrar doldurulur. Dişözünün hasara uğraması durumunda eskiden diş çekilirdi. Yeni gelişmelerle birlikte hasarlı dişözü temizlenerek tedavi edilebilecek hale getirilir ve diş kurtarılır.

  Diş hasarının sebepleri;

  • Derin ve eski çürük,

  • Çatlamış ve tedavi edilmemiş diş,

  • Dişe alınan darbeyle oluşan hasar şeklinde sıralanabilir.

  Dişözü enfeksiyon kaptığında ve öldüğünde tedavi edilmediği takdirde, çene kemiği içinde abse oluşturan irin birikebilir, ağrıya neden olabilir.

  Dişin durumu diş hekimi tarafından tespit edilir. Kanal tedavisinin uygulanacağı endodontiste yönlendirilir. Tedaviye başlanır ve dişin durumuna göre bir ya da birden fazla seansta tedavi sonlandırılır.

  Diş için röntgen çekilerek kanal uzunluğu tespit edilir. Tedavi uygulanacak diş, hastanın acı çekmemesi için uyuşturulur. Çürük varsa temizlenir. Dişin sinirlerinin olduğu bölgeye ulaşmak için mine tabakasının altından açılır. Dişin kök kanallarının içeriği çıkarılarak temizlenir ve kök kanalları doldurma işlemi için genişletilerek şekillendirilir. Kanalları dezenfekte edilir, bakterilerden arındırılır. Kanallar çevre dokularla uyumlu bir malzeme ile doldurulur. Tedavi dişin durumuna göre bir ya da birkaç seans sürebilir. Tedavi birden fazla seansta uygulanacaksa dişe, uyumlu bir malzeme ile dolgu yapılır. Diğer seansta çıkarılarak tedavi uygulanmaya devam edilir.

  Tedavi edilen diş, doğru ağız ve diş bakımıyla ömür boyu kullanılabilir. Dişi canlı tutan dişözü (pulpa) var olmadığından dolayı tedavi edilen diş, kuron veya dolgu malzemesi uygulanması kararı verilirken bu durum dikkate alınmalıdır. Tedavinin başarılı olup olmadığını kontrol etmek için tedaviden önce ve sonra çekilen röntgenler karşılaştırılmalıdır. Bu karşılaştırma, kemik kaybının devam edip etmediğini gösterecektir.
   
  Alperen bunu beğendi.
   
 2. Anustegin

  Anustegin Forumbudur.Com Üye

  Mesaj:
  10
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  Gerekli görüldüğünde diş hekimlerinin yaptığı müdahalelerden bir tanesidir. Devlet hastanelerinde ya da özel kliniklerde uygulanabilir.
   
  Alperen bunu beğendi.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş