Depresyon Nasıl Bir Hastalıktır?

'Ruh Sağlığı' forumunda Damla Şiriner tarafından 28 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

1. Damla Şiriner

Damla Şiriner Forumbudur.Com Moderatör

Alınan Beğeniler:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Depresyonu bir hastalık olarak adlandırmak doğru değildir. Çünkü depresyon kişinin ruh halini ortaya çıkarmaktadır. Bunun için depresyon hastalık değil, ruh hali olarak adlandırılmalıdır.

Depresyon hakkında daha fazla bilgi edinmek için uzman yorumunu yazının devamındaki videoyu izleyerek dinleyebilirsiniz.

Psikiyatrist: Utku Hazar (Depresyonun nasıl bir hastalık olduğunu anlatıyor)

Nurten Aydın bunu beğendi.

2. Anonim

Anonim Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Depresyon Hakkında Herşey
    Depresyon hakkında her şeyi anlatmadan önce, eğer bu hastalığa yakalandığınızı düşünüyorsanız ya da zaten şu an depresyondaysanız. Üzülmeyin yalnız değilsiniz, sadece 8 milyon 179 bin kişiden birisiniz. Bunu biz söylemiyoruz Türkiye İstatistik kurumu söylüyor.

Depresyon Nedir?
    Bir çok kişiden sık, sık şu sözleri işitirsiniz. “Ben depresyondayım, hiç bir şey yapasım yok.” size bunu söylerken sadece üzgün hissederler fakat depresyon tüm bu söylemlerden öte bir durumdur. Depresyona insanlar genel olarak başarısızlık ya da zayıflık olarak bakarlar. Aslında bu yaygın olan yanlış inanışlardan biridir. Depresyon oldukça ciddi bir hastalıktır, sizin insanlarla olan ilişkinizi, düşüncelerinizi, duygularınıza etki eder.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?
    Depresyonun çeşitleri vardır fakat genel olarak semptomlar çok fazla ya da çok az olmakla tüm hastalarda belirli bir çerçeve çizer. Bu şikayetlerin acısı, ya da hafifliği hastalardan, hastalara değişmektedir.

Depresyona Giren Hastaların Tipik Şikayetleri Ise Şunlardır:
    – Kendilerini dünyanın sonuna geldiğine, dünyada hiç bir şeyin iyi olmadığına inandırmışlardır.
    – Oynadıkları oyunlardan, çalıştıkları işlerden, arkadaşlıkların sahteliğinden dem vururlar.
    – Sürekli bir hareketsizlik hali söz konusudur. Eyleme geçme zorluğu yaşarlar.

Pek Çok Hasta Ise Genel Olarak Aşağıda Verdiğimi Şikayetler Ile Bize Gelirler:
    – Yaptığım şeylere konsantre olamıyorum. Hiç bir şeye odaklanamıyorum.
    – Bitkinim, kendime olan güvenimi yitirdim. Hiç bir şey yapacak durumda değilim.
    – Tüm olanlar benim hatam, bu yüzden kendimi fazlasıyla değersiz hissediyorum.
    – Gelecek karanlık bir çukur ve bende bir çukurda boğuluyorum.
    – İntihara yatkın hissediyorum, hata bir keresinde çok yoğun bir hisse kapıldım. Aslına bakarsanız bir kez başarısız bir denemem olmuştu.
    – Uyumakta sıkıntı yaşıyorum, bu yüzden belirli bir uyku düzenim yok.
    – Yiyeceklerden zevk almıyorum bu yüzden hiç iştahım yok.

Eğer sizlere bu şikayetler tanıdık geliyorsa korkmanız gerek yok. Aslında bu ifadeleri kullanmış olsanız bile depresyon hastalığına tutulduğunuz anlamına gelmiyor. Bu ifadeler, şikayetleri sürekli kullanıyorsanız ve sürekli bitkin hissediyorsunuz, depresyon hastalığına hoş geldiniz. Hemen bir psikyatr yardımı almanızda fayda var. Anlatılarınıza bakar sizi yönlendirecek ve size hafif, orta ya da ağır depresyon teşhisi koyacaktır.

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?
    Korkmanıza gerek yok depresyon kesinlikle tedavi edilebilir bir hastalıktır. Fakat tüm hastalıklar da olduğu gibi bu süreç bazen sancılı bazen ise kolayca tedavi olduğu gözlemlenmiştir hastaların.

Tedavide Hedeflenen Şunlardır:
    Depresyonla ilgili şikayetlere engel olmak ve hastaların depresyona yeniden yakalanmasını engel olmak. Tedavi süreci depresyon hastalığının şiddetine, ilerleyişine göre değişiklik gösterebilir. Depresyona da ki tedavi süreci sizin ve doktorunuzun karşılıklı diyaloğuna göre ilerler. Eğer isterseniz ailenizde tedavi sürecine dahil olabilir.

Hafif depresyon sürecinde ilk olarak doktor gözetiminde kalmak mantıklı olabilir fakat hasta isterse doktoruna belirli araklıklara ziyaret gerçekleştirebilir.

Orta, ağır depresyonda ise çok farklı bir süreç söz konusudur. Eğer hasta gerçekten çok ağır depresyon halinde ise birden çok tedavi çeşidi birlikte uygulanarak. Tedavi edilebilir.

Depresyonda En Çok Uygulanan Tedavi Şekilleri Şunlardır:
    1)Psikoterapi
    2)Antidepresanlar
    3)İkisinin bir arada kullanımı.

Yukarıda ki tedavilerinin haricinde şu tedavi yöntemleri de hastanın isteğine göre kullanılabilir. Uykusuzluk tedavisi, fiziksel egzersizler, ışın tedavisi de depresyon hastalığının tedavi yöntemleri arasındadır.

Tedavi Çeşitlerinde Ki Avantaj Dezavantaj Karşılaştırması
    İlk olarak antideprasan tedavisinin avantaj ve dezavantajlarını inceleyeceğiz fakat incelemeye başlamadan önce çok bilinen bir yanlışa daha değinmek istiyoruz. Antidepresanlar bağımlılık yapmazlar. Şimdi isterseniz antidepresan tedavisindeki avantajlar kısmına geçebiliriz.

3. Lacmira

Lacmira Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    genellikle her insanda az da olsa var.

4. Anustegin

Anustegin Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ödül Puanları: