Damla Çikolatalı Kurabiye Nasıl Yapılır?

'Kurabiyeler' forumunda Gizem tarafından 8 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

1. Gizem

Gizem Forumbudur.Com Moderatör

Alınan Beğeniler:
    89
    Ödül Puanları:
    28
    Çocukların vazgeçilmezi ve sütle birlikte eşsiz bir güzelliğe sahip herkesi baştan çıkaran bir lezzettir. Soğuk kış akşamlarında sıcak bir bardak sütle yenileceği gibi yazları ise soğuk bir bardak süt ile mükemmel bir uyum sağlar. Çocuklarının severek tükettiği, misafirlerin sen mi yaptın demeleriyle ve aile toplantılarında, doğum günlerinde başköşede olan dışı kıtır kıtır içi yumuşacık bir tarifle sizleri baş başa bırakıyorum. Gerekli malzemeler ve yapılış tarifleri aşağıda sizi beklemekte. Hadi herkes mutfağa!

damla-cikolatali-kurabiye.jpg

Gerekli Malzemeler:

1- Yarım su bardağı damla çikolata,

2- Yüz yirmi beş gram tereyağı

3- Bir çay bardağından biraz fazla toz şeker

4- Bir adet yumurta sarısı

5- Bir tatlı kaşığı kabartma tozu

6- Yarım su bardağı bal

7- Üç su bardağı un

Yapılışı:
    Derin bir kap alınır içine ilk önce oda sıcaklığına getirilmiş tereyağı eklenir. Erimiş tereyağının üzerine şeker eklenir iyice homojen hale geldikten sonra arkasından yumurtanın sarısı eklenir. Bunlarda iyice homojen hale gelir. Arkasından bal ve un, kabartma tozu eklenir. Tamamen homojen hale gelene kadar karıştırılır. Çikolata eklenir ve tahta bir kaşık yardımı ile tamamen karışına kadar karıştırılır. Hepsi homojen hale gelince hamurumuz hazırlanmış oldu. Fırın tepsisi alınır yağlanır veya üzerine yağlı kâğıt konulabilir. Oluşan hamurdan kurabiye yapmak için hamuru yuvarlak şekiller yapıp tepsiye dizebileceğiniz gibi hamuru açıp bastırma şekillerle de yapılabilmektedir. Hamur bitene kadar ister yuvarlak ister kalıp şekille veya kendimizin verdiği şekillerle yapılabilir. Tepsiye dizerken aralarında boşlukların olması gerekmektedir çünkü piştiğinde kabaran hamur birbirine yapışıp şekli değişsin istemeyiz.

Fırın önceden ısıtılmış olmalıdır. Fırının ısı derecesi 175 derecedir. Fırın ısındıktan sonra tepsi fırına yerleştirilir ve pişmesi beklenir.

2. BernaKöksal

BernaKöksal Forumbudur.Com Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba,

Tarifi kendiniz denediniz mi ? Ben aşağıdaki tarifi denedim bugün ancak sanırım ölçüleri tam uygulayamadım. Kolay yapabileceğim başka bir kurabiye tarifi önerir misiniz ? bugün misafirlerim var ancak ben sadece gül böreği hazırlayabildim ve yapamadığım damla çikolatalı kurabiye hazırlayabildim.

http://www.kektarifi.net/damla-cikolatali-kurabiye-tarifi/

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş